Nem túlzás azt állítani, hogy a texasi Austin az elmúlt években az Egyesült Államok legfelkapottabb nagyvárosává vált, ahova valósággal özönlenek az új lakók. Az ország második legnagyobb államának fővárosa különösen a Szilícium-völgyből kiábránduló, vagy onnan kiszoruló cégek számára vonzó, hiszen a jóval megfizethetőbb lakhatási költségek mellett Austin az elmúlt években sokat tett annak érdekében, hogy ideális környezetet biztosítson a technológiai cégek számára: a Szilícium-völgy mintájára létrejött "Szilícium-dombokon" ma már az összes fontosabb nagyvállalatnak az irodája megtalálható az Apple-től a Facebookig, az elmúlt években pedig egyre többen döntöttek úgy, hogy ide helyezik át a székhelyüket is, köztük olyan meghatározó cégek, mint az Oracle vagy a Tesla.
A lakosság robbanásszerű növekedése ugyanakkor negatív következményekkel is járt: a Bloomberg április helyzetjelentése szerint a városban az átlagos ingázási idő néhány év alatt a háromszorosára emelkedett, a piacra kerülő lakásokat pedig hetek alatt elkapkodják, ami miatt Austinban még az Egyesült Államok más részeihez képest is egyre nehezebb saját lakáshoz jutni. A részben a munkaerő, részben pedig az alapanyagok hiánya miatt kialakuló lakhatási válságból sokak szerint a 3D-nyomtatással készülő házak jelenthetik a kiutat, amelyek jóval gyorsabban készülnek el a hagyományos épületeknél, és az építésükhöz kevesebb munkásra is van szükség.
Nem véletlen, hogy az austini székhelyű Icon is itt fog belekezdeni a világ első 3D-nyomtatással kialakított lakónegyedének felépítésébe, amelynek keretében száz darab új családi ház fog elkészülni a jövő évtől kezdődően. A Lennar ingatlanügynökség és a Bjarke Ingels Group építésziroda közreműködésével kialakított új lakónegyedről egyelőre kevés konkrétumot lehet tudni, a tervezők csupán annyit árultak el a projektről, hogy az egyszintes családi házak szerkezetét az Icon Vulcan 3D-nyomtatójával fogják felhúzni, amelynek nemrég bemutatott változatával akár 278 négyzetméteres házak is építhetők. Az Icon szerint az így létrehozott épületek legalább olyan tartósak, mint a betonból készült, hagyományos módszerrel épített házak, és ellenállnak az extrém időjárási körülményeknek is. A bevett eljárásnak megfelelően a házaknak a falait fogják 3D-nyomtatással felhúzni, a tetőt, az ablakokat és ajtókat viszont már kézi munkaerővel építik fel, emellett a házak tetejére a fenntarthatóság jegyében napelemeket is felszerelnek majd.
Az Icon a Vulcan-technológiának köszönhetően az elmúlt időszakban látványos lépéselőnyre tett szert a piac többi szereplőjével szemben: az új 3D-nyomtatóval nemrég egy komplett laktanyát építettek fel Texasban, szeptemberben pedig négy, szintén részben 3D-nyomtatással készült lakóházat is átadtak Austin belvárosában. Az azóta már egytől-egyig értékesített épületekből még az olcsóbbak is több százmillió forintba kerültek, ugyanakkor az Icon szerint a 3D-nyomtatás hosszabb távon nem csak gyorsabbá, de sokkal olcsóbbá is teheti a házak építését.
(New Atlas, Designboom, Fotó: Icon)