Thiel annyira talán nem ismert, mint Elon Musk vagy Jeff Bezos, de befektetőként több óriáscégben is akad érdekeltsége, így például a PayPalban, de ő az egyik alapítója a big data-ra szakosodott Palantir Technologies-nek, valamint a Facebook első külsős alapítója is ő volt. Magyarországon a hazai sajtó történései iránt érdeklődők a Cink.hu megszűnésekor találkozhattak a nevével először. Thiel ugyanis anyagilag támogatta Hulk Hogant abban a perben, melyet az ismert pankrátor a Gawker médiacég ellen indított, és amit végül meg is nyert. A kártérítési összeg pedig akkora volt, hogy az a Gawker csődjét jelentette, így megszűnt egyetlen magyarországi érdekeltségük, a Cink is. Thiel saját bevallása szerint minderre az motiválta, hogy egy, a Gawker által 2007-ben publikált cikkben azt állították róla, hogy homoszexuális.
Thiel sokáig libertáriusnak vallotta magát, ám idővel nemzeti konzervatív vizekre evezett át, 2016-ban például támogatta Donald Trump kampányát is. Mindez tehát kihatással lehet a véleményére is, ami annyiban azonban érdekes, hogy mit állít a Bitcoinnal kapcsolatban. Thiel a Richard Nixon Alapítvány rendezvényén fejtette ki álláspontját, amikor épp Kína volt a téma – az eseményt a CNBC szemlézte.
A milliárdos elsősorban két tech vállalatot vett elő, mivel szerinte ezek túl közel állnak az ázsiai országhoz: a Google-t és az Apple-t. Az előbbi esetén kritikaként az merült fel, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások terén túl szoros az összefonódás a kínai egyetemekkel, holott Thiel szerint Kínában nincs különbség a civil és a katonai intézmények között, így a Google lényegében a kínai hadsereggel dolgozik együtt, miközben az amerikaival meg nem. Thiel belsős informátorokra hivatkozott, akik szerint a Google inkább átadja önként és nyíltan a technológiáját, mivel a kínaiak ezt egyébként amúgy is ellopnák. A Google szóvivője egyébként mindezt cáfolta a CNBC-nek, elmondása szerint a cég nem dolgozik együtt a kínai hadsereggel, viszont együttműködnek az amerikai kormánnyal és az USA Védelmi Minisztériumával is.
“Even though I'm a pro-crypto, pro-Bitcoin maximalist person, I do wonder whether if at this point Bitcoin should also be thought of in part as a Chinese financial weapon against the U.S.” says @Paypal co-founder Peter Thiel.
More on cryptocurrencies from The #NixonSeminar: pic.twitter.com/sIUQTQEWgr
— Richard Nixon Foundation (@nixonfoundation) April 7, 2021
Az Apple pedig azért került elő, mivel a milliárdos szerint a cég túlságosan függ a kínai ellátási lánctól. Az előbbi kettőhöz képest viszont – Kína vonatkozásban legalábbis – pozitív színben került elő a Microsoft, a Facebook (melynek Thiel tehát egyik alapítója) és az Amazon is, mivel ezek a vállalatok annyira nincsenek jelen az ázsiai országban.
Thiel korábban egyébként a Bitcoin támogatója volt, és azt az arany digitális megfelelőjének nevezte. A mostani beszélgetésben viszont már úgy fogalmazott (illetve ez nem feltétlen ellentéte az eddigi véleménynek), hogy a Bitcoin fenyegetést jelent a dollárra. A milliárdos továbbra is a kriptovalutákat támogatja bizonyos szinten, de néha eltűnődik azon, hogy a Bitcoin milyen mértékben válhat pénzügyi fegyverré Kína kezében, mellyel a dollárt destabilizálják. Szerinte ugyanis a Bitcoin fenyegetést jelent a fiat pénzre (hagyományos, pénzintézet által kibocsájtott valuta), de ezek közül különösen a dollárra, így Kína ezt akár az amerikai fizetőeszköz gyengítésére is felhasználhatja.
Mindez annyiban érdekes, hogy (a kínai fenyegetést picit zárójelezve) Thiel rövid időn belül a második jelentős befektető, aki hangot ad annak, hogy a kriptovaluták fenyegetést jelentenek a fiat pénzre, elsősorban az amerikai dollárra. Korábban Ray Dalio, az egyik legnagyobb hedge fund alapítója nyilatkozott hasonlóan, aki szerint épp ezért az USA idővel akár be is tilthatja a Bitcoin lakossági birtoklását, ami nem lenne példátlan eset, hiszen épp ez történt 1934-ben az arannyal (amely digitális megfelelőjének nevezte tehát Thiel a Bitcoint). Állami szinten egyébként már történt is kísérlet hasonlóra, India például a kriptovaluták teljes betiltását tervezi, vagyis nem csak a birtoklásukat tiltanák, de a kibocsájtást és a bányászatot is. Dalio szerint egy hasonló lépés az USA-ban a kriptovaluták értének a zuhanását idézné elő.
(Kép: CCNULL/Marco Verch)