Az EU és az Egyesült Királyság klíma-, és energiapolitikai megállapodást kötöttek

2020 / 12 / 30 / Justin Viktor
Az EU és az Egyesült Királyság klíma-, és energiapolitikai megállapodást kötöttek
A Brexit-megállapodást követően gyorsan és nagy erőkkel rendezik a britek kereskedelmi kapcsolataikat. Az Egyesült Királyság és az EU között zéró vám- és kvótatartalmú kereskedelmi feltételrendszer született, és most itt egy újabb fontos megállapodás, mely az energiaipart és a klímavédelmet érinti, a Forbes összefoglalójában.

Energia megállapodás

Az Egyesült Királyság és az EU megállapodást kötött amiben erősebb együttműködés mellett tesznek hitet az energiaügy és a klímapolitika tekintetében.

A megállapodás elősegítheti az olyan északi-tengeri "hibrid projektek" fejlesztését, melyek egyszerre használják a tengeri szélerőműveket és az “interkonnektoroknak” keresztelt óriási tenger alatti vezetékeket. Az „Északi-tengeri villamosenergia-hálózat” lehetősége is felmerült.

Az Európai Bizottság közzétette az EU-Egyesült Királyság kereskedelmi és együttműködési megállapodás tervezetének teljes szövegét is. A megállapodást Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke jelentette be, az energiaipart és a klímaváltozást emelve ki, mint az együttműködés kulcsfontosságú területeit. A tárgyalások alatt ez a két terület kevesebb fókuszt kapott, a politikusok főképp a halászattal és más problémás területekkel foglalkoztak.

Küszöbön állhat a nagy atomenergia feltámadás Az elmúlt évtizedben egymás után szűntek meg a világ uránbányászattal foglalkozó vállalatai. Az okok között az alacsony nyersanyagárak, és a változóban lévő energiapolitika is szerepel. De vajon ez a tendencia jellemzi majd a jövőt is? A Forbes áttekintette az atomenergiapiaci helyzetet.

Részletek

Ennek oka az lehet, hogy az EU és az Egyesült Királyság éghajlati és energetikai ambíciói már elég közel vannak egymáshoz. Az alábbiakban következzenek a most megkötött megállapodás energiával és klímaváltozással kapcsolatos legfőbb pontjai

  • A megállapodás megteremti a megújuló energia és a klímaváltozás terén történő együttműködés keretrendszerét
  • Ha az Egyesült Királyság vagy az EU megszegi a 2015 évi párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségeit, akkor a megállapodás érvényét veszti. Az EU összefoglaló dokumentumában szereplő nyelvezet alapján nem világos, hogy ez esetben az egész EU-Egyesült Királyság megállapodást felmondják-e, vagy egyszerűen a megújuló energiára és a klímaváltozásra vonatkozó keretrendszert.
  • 2022 áprilisáig mindkét félnek új „kereskedelmi megállapodásokat” kell kidolgoznia a La Manche csatorna alatti interkonnektorokon keresztül folytatott áram- és gázkereskedelem szabályozására. Az Egyesült Királyság nettó villamosenergia importőr, elektromos energia-szükségletének mintegy 10 százalékát az interkonnektorokon keresztül szerzi be Franciaországból és más EU-országokból.

Joe Biden új gazdaságot ígér az USA-nak, a zöld energia és a földgáz kora jöhet A jövő globális energiapolitika-térképe egyfelől tisztul, másfelől elmosódik a CO2 és egyéb szennyezőanyagok szmogjában. Ugyanakkor az egyik legnagyobb szereplő novemberben olyan új vezetőt választhat, akinek konkrét tervei vannak.

  • Bár az Egyesült Királyság már nem vesz részt az EU szén-dioxid-árképzési rendszerében, a megállapodás nyitva hagyta annak lehetőségét, hogy az Egyesült Királyság szén-dioxid-kibocsátási rendszerét összekapcsolják az EU rendszerével. (Az Egyesült Királyság korábbi álláspontja szerint 2021 január 1-jétől, amikor kilépnek az uniós rendszerből, létrehozza saját belföldi kereskedelmi rendszerét.)
  • Az EU és az Egyesült Királyság együttműködik az Északi-tengeri tenger területén meglévő energiaforrások területén, ahol az Egyesült Királyság, Dánia, Hollandia és Belgium partjainál ígéretes olajmezők találhatóak. Az Északi-tenger területe a nagy szél miatt a tengeri szélre alapozó fejlesztők körében is népszerű, annyira, hogy a világ legnagyobb szélerőművét is az Egyesült Királyság keleti partjainál építik. 
  • Külön megállapodás rendelkezik az atomenergia terén megvalósuló együttműködésről. Az Egyesült Királyság azt tervezi, hogy az elkövetkező években fejleszti atomenergia-iparát, míg a szomszédos Franciaország továbbra számottevően épít az atomerőműveire.

(Forrás: Forbes Kép: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Hivatalosan is a Napenergia a legolcsóbb villamos energia a történelemben A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közüzemi energiavállalatok számára készített jelentése szerint hivatalosan is a napenergia a Föld legolcsóbb villamosenergia forrása, legalábbis ott, ahol azt szabályozókkal és olcsó hitelekkel is támogatják.

Mit tett Trump és mit ígér Biden az energiapolitikában? A Biden-Harris közigazgatástól az energia és a klímapolitika területén főképp a mérsékelt, centrista állásponthoz való igazodás várható. Cikkünk többek között a Forbes összeállítása alapján készült.

Az USA megújuló energiakredit kereskedelemének kihívásai Az USA megújuló energiapiaci átállásának fontos eszköze a REC, a megújuló energia-tanúsítvány. Az átállás legfőbb eszközének hatékonyságáról ugyanakkor megoszlanak a vélemények. A Forbes elemzése a dolog árnyoldalára is vet némi fényt.


 


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.