Eldőlt, hogy milyenek lesznek a jövő hajlítható okostelefonjai

2021 / 02 / 22 / Bobák Áron
Eldőlt, hogy milyenek lesznek a jövő hajlítható okostelefonjai
Két külön kijelző vagy egy darab, hajlítható kijelző? - ez volt az a kérdés, amire a piacon jelen lévő két nagy gyártó, a Samsung és a Huawei markánsan eltérő válaszokat adtak az elmúlt években, de a Huawei Mate X2 hétfői bemutatójával úgy tűnik, hogy eldőlt a kérdés.

A fenti kérdésre egyáltalán nem kézenfekvő a válasz, hiszen mindkét megközelítésnek megvannak a maga előnyei és hátrányai: míg egy különálló külső kijelzőnél a táblagéppé széthajtható nagyobb kijelző védve van a telefon belsejében, a Huawei egykijelzős megoldásának megvolt az az előnye, hogy a sokkal fejlettebb hátlapi kamerát használhattuk szelfik készítéséhez is, egy kijelzőt használni mindenre ráadásul első ránézésre olcsóbb is, noha ez a Mate XS árában nem igazán nyilvánult meg.

Tavaly volt alkalmunk kipróbálni a Samsung és a Huawei legújabb hajlítható telefonjait is, és bár összességében mi a Z Fold 2-t valamivel jobban szerettük, ennek az oka inkább volt visszavezethető a felhasználói szempontokra, mint a dizájnra. A Huawei viszont most úgy döntött, hogy a Samsung megoldása jobb, mint az övék, így a hétfőn bemutatott Mate X2 már a Foldhoz hasonló megoldással érkezik, vagyis a telefonban van egy kisebb, külső kijelző, valamint egy nagyobb, hajlítható belső kijelző is.

A készülék méretei nem sokban különböznek az XS-étől, a kijelzőt széthajtva, vagyis táblagép módban ugyanúgy egy 8 colos, 2400x2200 pixeles képernyőt kapunk, mint az előző telefonnál, a külső kijelző pedig 6,45 colos és 2700x1160 pixeles lett. Mindkét panel 90Hz-es képfrissítésű OLED, amelyek között a mintavételezésben van némi különbség, ez ugyanis a külső kijelzőnél valamivel nagyobb (240 vs 180 Hz). A Huawei a telefonról kiadott sajótközleményben kiemelte, hogy a készülék asszimetrikus kialakítást kapott, a tömegközépppontot pedig szándékosan eltolták a könnyebb kezelhetőség érdekében. A telefon emellett Falcon Wing zsenérral érkezik, amely összehajtva egy vízcseppszerű üreget hoz létre a kijelzők között, ezzel minimalizálva a külső képernyő gyűrődését.

A telefon a Mate 40-nél már látott, legújabb Kirin 9000 processzorral érkezik, így nem meglepő, hogy egyelőre csak Kínában fog boltokba kerülni, hiszen a Huaweinek az amerikai kereskedelmi embargó miatt a hírek szerint komoly ellátási gondjai vannak, ha pedig ez nem oldódik meg hamarosan, akkor elemzők szerint a cég arra kényszerülhet, hogy akár 60%-kal csökkentse a legyártott készülékek számát 2021-ben.

A Huawei a dizájn mellett még egy fontos dolgot átvett a Samsungtól, ugyanis a Mate X2 a Galaxy S21-hez hasonlóan dupla telefotó lencsével érkezik, amelyek közül az egyik 3x-os, míg a másik 10x-es optikai zoomra képes. Az 50 megapixeles főkamerával, 16 megapixeles nagy látószögű objektívvel valamint 12 és 8 megapixeles telefotó lencsével érkező készülék a specifikáció alapján a Huawei eddigi legerősebb készüléke lehet a kamera szempontjából, de ennek eldöntéséhez persze érdemes lesz megvárni az első teszteket.

Ahogy az XS-ben és a Fold 2-ben, az X2-ben is egy 4500 mAh-os kapacitású akkumulátort találunk, ami a tapasztalataink szerint megfelelően optimalizálva elég ahhoz, hogy az ilyen készülékek normál használat mellett kibírjanak egy napot, és mivel az X2 képfrissítési rátája alacsonyabb, mint a Fold 2-é, így az üzemidővel feltehetőleg nem lesz probléma. A Huawei készüléke egyébként a Samsungénál jóval gyorsabban tölthető, maximálisan 55 wattal, a kínai gyártó pedig nem követte az Apple-t és a Samsungot, vagyis a készülék mellé töltőt is adnak a dobozban.

Ahogy az elmúlt években már megszokhattuk, a Mate X2-n sem lesznek elérhetőek a Google szolgáltatásai, noha ahogy az korábbi tesztünkből kiderült, a legtöbb szolgáltatást azért így is el lehet érni valahogy. Az X2 ettől függetlenül Android 10 operációs rendszerrel érkezik, de a bemutatón elhangzott, hogy az elsők között lesz, ami megkapja a Huawei saját operációs rendszerét, a HarmonyOS-t, ami akár már áprilisban megérkezhet. Az Ars Technica újságírójának nemrég volt alkalma kipróbálni az új operációs rendszer fejlesztői verzióját, ami állítólag nem sokban különbözik az Androidtól, de persze az elérhető alkalmazások körében minden bizonnyal komoly különbségek lesznek kezdetben.

Ahogy említettük, a Mate X2 első körben csak Kínában lesz elérhető február 25-től, a tárhely méretétől függően 17999 és 18999 jüanos áron, vagyis 823 és 869 ezer forintért. Ez rossz hír azoknak, akik arra számítottak, hogy a hajlítható kijelzős telefonok ára lassacskán konszolidálódik, hiszen a Mate X2 kereken ezer jüannal kerül többe, mint az elődje, és még a Fold 2-nél is jóval drágább lesz.

További cikkek a témában:

Ez tényleg generációváltás az okostelefonoknál A Samsung Galaxy Z Fold 2 egy igazi tabudöngető készülék, ami arra késztet, hogy újragondoljuk, amit a telefonokról eddig gondoltunk.

Így muzsikál az első igazán használható hajlítható kijelzős telefon A Mate Xs okostelefonként és táblagépként is kiválóan használható, de hogy lehet a Huaweinek 70 millió dolláros vesztesége egy olyan telefonon, ami egymillió forintba kerül, és a hírek szerint azonnal elkapkodták?  

A hajlítható után jönnek a feltekerhető kijelzős telefonok Az LG és a TCL is igencsak érdekes megoldásokat mutatott be az idei CES-en.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.