Itt a program, ami megmondja, hogy mesterséges intelligencia írt-e egy szöveget

2023 / 02 / 03 / Pőcze Balázs
Itt a program, ami megmondja, hogy mesterséges intelligencia írt-e egy szöveget
A ChatGPT-t fejlesztő OpenAI-nál elkészítették a szoftvert, amely fel kéne, hogy ismerje, ha mesterséges intelligencia hozott létre egy dokumentumot. Mi is kipróbáltuk az eszközt.

Az elmúlt években egyre-másra jönnek létre olyan programok, amelyek képesek mesterséges intelligencia segítségével szövegeket, képeket, videókat, hangokat módosítani és generálni. Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb az igény az olyan alkalmazásokra, amelyek felismerik, ha egy fájlt egy MI hozott létre. A legismertebb szöveggeneráló szoftver, a ChatGPT, amit hatalmas mennyiségű adaton edzettek, például magabiztosan ír József Attila szerelmi költészetéről, és válaszol meg, igaz, nem túl jól, logikai feladványokat. Vannak ugyan olyan tanárok, akik szerint kár aggódni a visszaélések miatt, de közben egy friss kutatás szerint

tízből kilenc főiskolás már használja a ChatGPT-t leckeíráskor.

Így itt volt az ideje, hogy az alkalmazás etikus használata mellett kardoskodó alkotók, az OpenAI munkatársai kiadjanak egy eszközt, ami megpróbálja felismerni, ha egy szöveg MI segítségével jött létre. Az "MI szöveg osztályozó" lényege, hogy miután beillesztettünk több mint ezer karakter, egyelőre angol szöveget, ötféle osztályzatot adhat annak: nagyon nem valószínű, nem valószínű, nem világos, elképzelhető, vagy valószínű, hogy azt gép állította elő. A program még csak kezdeti stádiumban van, így hosszasan sorolják, hogy miben kell fejlődnie: minél rövidebb egy szöveg, annál pontatlanabb; a kiszámítható szövegeknél (például a prímszámok felsorolásánál) lehetetlen megmondania, hogy azt ki írta össze; ha akarjuk, könnyen tudunk úgy módosítani egy MI-írta anyagot, hogy az emberibbnek hasson; illetve nem foglalkoztak egyelőre a gép és ember által közösen írt munkák felismerésével. Mindezt figyelembe véve nem meglepő, hogy egyelőre

kifejezetten megbízhatatlannak tűnik a rendszer.

A Gizmodo és a Futurism újságírói legalábbis erre jutottak, amikor kipróbálták; utóbbiaknál olyan is akadt, hogy "nagyon nem valószínű" osztályzatot kapott egy ChatGPT-szöveg. A rend kedvéért azért mi is futottunk néhány gyors kört az osztályozóval. Amikor ezer karakteres összefoglalót kértünk, majd illesztettünk be a magyar demokrácia állapotáról, a szoftver nem tudott dönteni, vagyis az öt osztályzat közül a középsőt adta; a legnagyobb magyar labdarúgókról született ChatGPT-cikkről azonnal megmondta, hogy valószínűleg MI írta; a Himnuszról készült rövid ismertetőjét szintén sikerrel ismerte fel.

Ezzel együtt a készítők azt kérik, hogy "ne használják elsődleges döntéshozó eszközként" az új programot; valószínűleg hosszú idő lesz, mire megbízhatóak lesznek az ilyen megoldások, és a rendszerek állandó fejlődése miatt inkább egy macska-egér játszmára fog emlékeztetni a generátorok és a detektorok versenye. De talán mégis ez a jobb megoldás, mint amit Kínában alkalmaztak, ahol csak állami engedéllyel működhetnek ilyen MI-k, és minden általuk létrehozott állományt vízjelezniük kell.

(Borítókép: Agence Olloweb/Unsplash)

Heteken belül megérkezhet a ChatGPT új, gyorsabb változata, a GPT-4 A szoftver különös helyen, egy keresőben mutatkozhat be.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
A borsószem méretű, agyba ültethető eszköz elhozhatja a jövőt, amiben az agyi beültetés rutinműtétnek számít
A borsószem méretű, agyba ültethető eszköz elhozhatja a jövőt, amiben az agyi beültetés rutinműtétnek számít
Az implantátummal első körben pszichiátriai és neurológiai rendellenességek kezelésére fogják haszálni. Az eszköz 9 milliméter széles és nem tartalmaz akkumulátort, nem kell mélyre helyezni, így a későbbiekben egészen könnyen lehet majd beültetni a páciensekbe a kutatók tervei szerint.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.