A Twitter hétfőn jelentette be hivatalosan, hogy a vállalat alapítója elhagyja a céget, a helyére pedig a Twitter eddigi technológiai igazgatóját, Parag Agrawalt nevezik ki - írja a CNBC. "Úgy döntöttem, hogy elhagyom a Twittert, mert úgy gondolom, hogy a vállalat készen áll arra, hogy elszakadjon az alapítóitól" - kommentálta röviden a távozását Dorsey, de ennél részletesebben nem indokolta, hogy mi áll a döntés hátterében.
A hírről beszámoló The New York Times megemlíti, hogy Dorsey elég viharos évek után hagyja ott a vállalatot, hiszen a Twitter az elmúlt időszakban többször is az amerikai politikusok célkeresztjébe került. Emlékezetes momentum volt, amikor a Capitoliumot ért támadás után úgy döntöttek, hogy Donald Trumpot, aki elsősorban a Twitteren keresztül kommunikált a követőivel, végleg kitiltják a platformról, de Dorseynak ezen kívül is többször kellett megjelennie az amerikai kongresszus bizottságai előtt, ahol többek között a közösségi médiában elharapódzó álhírek terjedésével kapcsolatban kérdezték őt a képviselők. A Twitter - más közösségi oldalakhoz hasonlóan - gyakran került két tűz közé a nagy technológiai cégek szabályozását érintő vitákban, hiszen míg egyesek azt rótták fel nekik, hogy önkényesen cenzúrázzák a tartalmakat, mások éppen a gyűlöletbeszéddel és az álhírekkel szembeni erélyesebb fellépést hiányolták.
Dorsey munkásságával állítólag a cégen belül sem mindenki volt megelégedve, egyesek szerint ugyanis a cégvezető túl sok figyelmet szentelt másik vállalkozásának, a Square nevű fintech vállalatnak, amit Dorsey azután alapított, hogy 2008-ban, mindössze két és fél évvel a közösségi platform létrehozása után elbocsátották a Twitter éléről. Dorsey végül 2015-ben térhetett vissza vezérigazgatóként a vállalathoz, amit mostanáig vezetett. Tavaly a Twitter egyik befektetője, a cégben több mint 9%-os részesedéssel rendelkező Elliott Management meg is próbálta lemondásra kényszeríteni Dorseyt, és bár a cégvezető ezt a támadást visszaverte, a Twitternek az elmúlt másfél év közel sem alakult úgy, ahogy azt Dorsey szerette volna. Miközben a vezérigazgató 2023-ig napi 315 millió aktív felhasználót és a bevételek megduplázását ígérte a befektetőknek, a Twitter részvényárfolyama jelenleg nagyjából ugyanazon a szinten mozog, mint egy évvel korábban, a jelenleg 211 milliós napi felhasználószámuk pedig egy év alatt mindössze 12%-kal növekedett.
Hogy a piac hogyan fogadja Dorsey lemondását, az egyelőre nem nyilvánvaló, hiszen bár a Twitter árfolyama a bejelentést követően rövid időre megugrott, a cikk írásának pillanatában már mínuszban jár a részvényárfolyam, miközben a NASDAQ index több mint 2%-ot emelkedett a hétfői nyitás óta.
(Borítókép: Joe Raedle/Getty Images)