Az állattenyésztés szénlábnyoma kétségkívül hatalmas, és bár a különféle tanulmányok eredményei némileg eltérhetnek egymástól, a kutatások többsége tizennyolc százalék körülire becsüli az állattartás felelősségét a globális üvegházhatású gázkibocsátásban. Ez több mint a világ összes hajójának, autójának és repülőjének éves szintű kibocsátása. Plusz ne feledkezzünk meg az állattenyésztés talaj- és erdőpusztító hatásáról, valamint az iparág hatalmas vízigényéről. Jelenleg az élhető földterületek ötven százaléka mezőgazdasági célt szolgál, melynek hetvenhét százalékán vagy állattenyésztést, vagy takarmánytermesztést végeznek. Ezzel szemben a közvetlenül emberi fogyasztásra szánt növényeket mindössze huszonhárom százalékán termelnek.
Gidon Eshel, a tanulmány szerzője csapatával utánajárt, hogy mi történne, ha az amerikaiak máról holnapra lecserélnék étrendjükben a húst ugyanolyan tápértékkel rendelkező növényi alternatívákra, pontosan ugyanabban a mennyiségben. Eredményeik szerint a váltás harmincöt-ötven százalékkal csökkentené a termőföldek mennyiségét, a legelők használata pedig teljesen feleslegessé válna. Számszerűsítve mindez huszonkilencmillió hektárral kevesebb termőföldet,
hárommilliárd kilogrammal kevesebb műtrágyát jelentene, illetve kétszáznyolcvanmillió tonna légköri szén-dioxiddal spórolna az USA-nak.
Eshel szerint a húspótló növényi alternatívák nyolcvan százalékkal kevesebb károsanyag-kibocsátást eredményeznek. Ahogy tanulmányukban fogalmaz, egy "átlagos amerikai napi húsfogyasztása három és fél kilogramm szén-dioxid kibocsátással jár, míg a tápanyagban azonos növényi alternatívák szénlábnyoma csupán 0.6 kilogramm." A tanulmány többek között a szóját, paprikát, tököt, hajdinát és spárgát vette a növényi étrend alapjául, mivel ezek tápanyagatartalmát egyenértékűnek - sőt tápanyagdúsabbnak - ítélték, mint a húst: a szerzők szerint a felsorolt zöldségekkel elegendő fehérjét, vitamint és esszenciális zsírsavat biztosíthatunk szervezetünknek. Eshel szerint eredményeik abból a szempontból is bizakodásra adnak okot, hogy megmutatják az embereknek, hogy az étrendbeli döntéseik által eldönthetik, mekkora szénlábnyomot hagynak maguk után.
Egy másik kutatás szerint az Európai Unióban élők körében megduplázódott a vegán életmódot követők száma az elmúlt négy évben úgy az állat- és klímavédelmi, mint az esetleges egészségügyi okok miatt. Hiszen ahogy egyre egyértelműbbé válik, hogy életmódunkkal a Föld soha nem látott léptékű melegedését okozzuk, egyre többen döntenek úgy, hogy elhagyják a húst. A változást a globális élelmiszerpiac is felismerte, így aki a húshoz hasonló növényi alternatívákat keres, az egyre több helyen találhat ilyesmit. A McDonald’s például már több országban vezetett be növényi húspótlókat, a hírek szerint pedig a jövőben tovább bővítik kínálatukat; a Burger King Rebel Whopperje kifejezetten a mindenevőket célozza, akik kevesebb húst szeretnének fogyasztani; a KFC pedig Amerikában növényi alapú csirkeszárnnyal csábítja fogyasztóit. Az Impossible Foods, a Beyond Foods és a többi, hasonló növényi alternatívák piaca a becslések szerint 2030-ra elérheti a nyolcvanmilliárd dollárt. Bizonyos előrejelzések szerint 2040-re a globálisan elfogyasztott “hús” nagy része növényi alapú lesz. Eshel szerint sokan attól tartanak, hogy a húspótló alternatívák tápanyag szempontjából nem megfelelőek, hiába sokkal kedvezőbb a környezeti hatásuk – ezért is szorgalmazza a mostanihoz hasonló tanulmányok elkészülését, amelyek cáfolják ezt a tévhitet, és segítenek az embereknek ráeszmélni: a jövő a növényi étrendé.
Az elmúlt hatvan évben négyszeresére nőtt a húsfogyasztás világszerte, ebből csak Magyarországon egy ember egy nap százhetvenhét gramm húst fogyaszt. (Ez körülbelül egy szelet rántott hús és egy kevés felvágott.) Bár az adatokban a halfogyasztás nem szerepel, de még így is a világátlag fölött vagyunk. A legdrasztikusabban Kínában nőtt meg a kereslet a hús iránt,
az ottani fogyasztás a világ háromszázmillió tonnás húsfogyasztásának majdnem egyharmadát, kilencvenötmillió tonnát tesz ki.
A tendencia azt mutatja, hogy mindazon országokban, ahol nő az életszínvonal, ott változnak az emberek táplálkozási szokásai is. Egészen pontosan a keményítőben gazdag ételek iránti kereslet csökken, míg a húsfélék iránti igény növekszik. Szerencsére az emberek ezt már több európai országban felismerték, és emiatt önként csökkentették húsfogyasztásukat. A váltást egyrészt elősegítették a a tömeges állattartás körülményeiről és az állatokkal való kegyetlen bánásmódról szóló dokumentumfilmek, másrészt egyre több kutatás jelenik meg arról, miszerint a feldolgozott, főleg a füstölt és tartósított húskészítmények kifejezetten károsak az egészségre. Az ENSZ környezetvédelmi programja (UNEP) egy közleményében kijelentette, hogy a húsfogyasztás az emberiség legégetőbb, megoldásra váró problémája. De miért is? Ez legegyszerűbben úgy szemléltethető, ha megnézzük, mit tartalmaz egy adag marhapörkölt: a haszonállatok zöme növényekkel táplálkozik, melyhez legelőt és takarmányt kell biztosítani. Minél nagyobb az igény a húsra, annál több állatot kell tenyészteni, vagyis a takarmányuk megtermelése egyre nagyobb területet igényel. Az ember az elmúlt évszázadokban az erdők kárára vett el területet az állatok takarmányozásához, tönkretette ezzel a természetes növénytakarót, számos fajt kiírtott, valamint élőhelyet elpusztított. (Egy-egy termőterület kialakításakor állatok ezrei halnak meg a feláldozott erdőkben.)
Az állattenyésztés által kibocsátott üvegházhatású gázok egyenértékűnek számítanak az autók és repülőgépek által kibocsátott gázzal, és itt nemcsak a metánról van szó, amit a kérődző állatok termelnek. A termények előállításához szükséges gépek, a szállítás során használt járművek, a marha- vagy sertéstelepeken használt eszközök egytől-egyig szén-dioxidot bocsátanak ki, ráadásul roppant energiaigényesek. Emellett – és ez a legfontosabb szempont – a hús előállításához rengeteg víz kell. Egy kilogramm sertéshús előállításához hatezer liter, egy kilogramm marhahús előállításához tizenötezer liter ivóvíz. Csak a tisztánlátás kedvéért, ezen mennyiség nagy része az állatok által elfogyasztott gabona öntözésére megy el, nem az állatok itatására. Ugyanakkor a növény és az állat is édesvíztől növekszik, amiből pedig egyre kevesebb van a Földön. Ehhez még hozzátartozik, hogy a termőterületeken kevesebb az emberi fogyasztásra előállított mezőgazdasági termény, mint a tenyésztett állatok takarmányának szánt gabona. Ezért sem fenntartható a jelenlegi húsfogyasztás. Emellett a gazdák – a saját érdekeiket szem előtt tartva – olyan állatok tenyésztését részesítették előnyben, amelyek gyorsan elérik a vágósúlyt vagy jól tejelnek. Így eltűnt az a sokszínűség, amely még a múlt század első felében is jellemezte Európa szarvasmarha-állományát. Amióta a gépek átvették a vezető szerepet a gazdaságokban, azóta háttérbe szorultak, és mostanra már csak nyomokban fellelhetők például a korábban igavonáshoz használt őshonos fajok.
A telepeken nevelkedő állatokat folyamatosan gyógyszerekkel kezelik, így védik meg a több száz, esetenként több ezer marhából, sertésből, tyúkból álló állományt a jószágok között gyorsan terjedő fertőzésektől. Ami tehát egy marhapörköltben megtalálható, az az antibiotikum, ami a húson keresztül bejut az emberi szervezetbe. Ilyen értelemben tehát (tudtunkon kívül) húsevés közben is gyógyszereket szedünk.
Csak az Egyesült Államokban például az antibiotikumok nyolcvan százalékát az állatoknak írják fel.
A csibéket még a tojásban beoltják kikelésük előtti napon úgy, hogy egy apró lyukat törnek a héjra, majd azon keresztül bejuttatják a gyógyszert. Szintén érdekes adat, hogy a mezőgazdaság antibiotikum-felhasználása globális szinten évente hatvan-hatvanötezer tonna. A rendszeresen antibiotikummal kezelt állatok ugyanis gyorsabban nőnek és ellenállóbbak a betegségekkel szemben. A jószágok takarmányaként szolgáló gabona előállításához ugyancsak vegyszereket használnak, gyom- és rovarölő szerek formájában, amelyek beszivárognak a talajba, szennyezik a talajvizet. Minél nagyobb méreteket ölt a húsfogyasztás, annál nagyobb termőterületre van szükség, annál több állatoknak szánt antibiotikum és gyomirtó szer kerül az emberi szervezetbe és a környezetbe. Ezen változtathatunk a húsfogyasztásunk csökkentésével. De már az is nagy lépés lenne, ha hetente beiktatnánk egy-két húsmentes napot.