Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint az idei július volt a legmelegebb hónap a Földön, mióta csak erről feljegyzést vezetnek – tehát 142 éve. Egyébként az előző rekordereket sem a távoli múlt homálya fedi: a 2016-ban felállított rekord meleget 2019 és 2020 júliusa is elérte. Mindez azt jelenti, hogy az előző hónapban globálisan az óceáni és szárazföldi bolygófelszín együttese 0,93 Celsius-fokkal, tehát közel 1 fokkal volt melegebb, mint a 20. század átlaga. A kutatók szerint ez a most zajló klímaválság hatása.
Ami pedig a 2016-os rekordot illeti: ezt 0,01 Celsius-fokkal sikerült idén meghaladni, de a bolygó északi félgömbjén ennél is látványosabbat ugrott a hőmérő – mint a jelentés fogalmaz: „példátlan” mód 1,54 Celsius-fokkal volt melegebb az átlagosnál, amivel az előző, 2012-es rekordot sikerült megdönteni. Európában azonban a mostani „csak” a második legmelegebb július volt, de a kontinens déli részén több helyen is mértek 40 Celsius-fok feletti hőmérsékletet, sőt nem kizárt, hogy megdőlt az európai forrósági rekord, amikor Szicíliában 48,8 Celsius-fokot mértek – ezt azonban még igazolni kell.
Mint azt az OMSZ írja, a július hazánkban is rekorder, de az idei 1901 óta a legmelegebb nyár amúgy is. Június ugyan nem döntött forrósági rekordot („mindössze” a harmadik legmelegebb volt 1901 óta), de cserébe rekordot ért el szárazság tekintetében. A mostani július viszont egy kevésbé szívderítő 2,3 Celsius-fokkal nőtte túl az 1991–2020-as normál értéket, és ezzel a 121 éves adatsorban forróság tekintetében a dobogó tetejére is állhatott. Az idei július a többi nyári hónapnál is melegebb volt 1992 augusztusát leszámítva. Július más okból is jelentős: ebben a hónapban (július 8-án) rögzítettek másodszor 40 fok feletti hőmérsékletet (40,2 Celsius-fokok Adonyban) az országban.
(Kép: Pixabay)