Mióta figyelik, az idei július volt a világon átlagosan a legforróbb hónap – Magyarországon is rekord született

2021 / 08 / 15 / Felkai Ádám
Mióta figyelik, az idei július volt a világon átlagosan a legforróbb hónap – Magyarországon is rekord született
A klímaválság ránk rúgta az ajtót: majdnem 1 Celsius-fokkal volt melegebb bolygónk átlag felszíni hőmérséklete, mint a 20. században. Hazánkban is aggasztó rekord született.

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint az idei július volt a legmelegebb hónap a Földön, mióta csak erről feljegyzést vezetnek – tehát 142 éve. Egyébként az előző rekordereket sem a távoli múlt homálya fedi: a 2016-ban felállított rekord meleget 2019 és 2020 júliusa is elérte. Mindez azt jelenti, hogy az előző hónapban globálisan az óceáni és szárazföldi bolygófelszín együttese 0,93 Celsius-fokkal, tehát közel 1 fokkal volt melegebb, mint a 20. század átlaga. A kutatók szerint ez a most zajló klímaválság hatása.

Ami pedig a 2016-os rekordot illeti: ezt 0,01 Celsius-fokkal sikerült idén meghaladni, de a bolygó északi félgömbjén ennél is látványosabbat ugrott a hőmérő – mint a jelentés fogalmaz: „példátlan” mód 1,54 Celsius-fokkal volt melegebb az átlagosnál, amivel az előző, 2012-es rekordot sikerült megdönteni. Európában azonban a mostani „csak” a második legmelegebb július volt, de a kontinens déli részén több helyen is mértek 40 Celsius-fok feletti hőmérsékletet, sőt nem kizárt, hogy megdőlt az európai forrósági rekord, amikor Szicíliában 48,8 Celsius-fokot mértek – ezt azonban még igazolni kell.

Könnyen lehet, hogy megdőlt az európai melegrekord Szicíliában szerda délután 48,8 Celsius-fokot mértek. Ha az eredményt hitelesítik, azzal egy 44 éves rekord dőlhet meg.

Mint azt az OMSZ írja, a július hazánkban is rekorder, de az idei 1901 óta a legmelegebb nyár amúgy is. Június ugyan nem döntött forrósági rekordot („mindössze” a harmadik legmelegebb volt 1901 óta), de cserébe rekordot ért el szárazság tekintetében. A mostani július viszont egy kevésbé szívderítő 2,3 Celsius-fokkal nőtte túl az 1991–2020-as normál értéket, és ezzel a 121 éves adatsorban forróság tekintetében a dobogó tetejére is állhatott. Az idei július a többi nyári hónapnál is melegebb volt 1992 augusztusát leszámítva. Július más okból is jelentős: ebben a hónapban (július 8-án) rögzítettek másodszor 40 fok feletti hőmérsékletet (40,2 Celsius-fokok Adonyban) az országban.

(Kép: Pixabay)

További cikkek a témában:

A mai hőhullám csak egy átlag nyári nap lesz a jövő Magyarországában Muszáj lenne mindent megtenni a változások mérséklése érdekében, de az alkalmazkodás a megváltozott körülményekhez elkerülhetetlen lesz. A legrosszabb Budapesten lesz a helyzet.

Grönland jegének valószínűleg befellegzett Grönland jégtakarójának olvadása már elkezdődött a globális klímaváltozás hatásai miatt, és talán már nincs is megállás, a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) szerint.

Szó szerint kiforgatta a Földet a sarkaiból a klímaváltozás Azt eddig is tudták, hogy az elmúlt évtizedekben a Föld forgási tengelye szokatlanul nagymértékben mozdult el rövid idő alatt, most azonban bebizonyították, hogy pontosan mi ennek az oka, és hogy a folyamat régebben kezdődött, mint azt eddig hitték.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.