A Nike és a Newlight Technologies augusztus 25-én jelentették be, hogy társulást kötnek, mely keretében a Newlight Technologies által kidolgozott AirCarbon nevű anyag felhasználásra kerülhet a világ egyik legnagyobb sportszergyártójának a kínálatában. Az AirCarbon, illetve a tudományos nevén PHB (poli(3-hidroxibutirát)) egy biológiailag lebontható polimer, amely ráadásul nem csak szemétként, de az előállítása során sem terheli a környezetet. Sőt a PHB létrehozása is negatív emisszió mellett történik, magyarán a keletkezésének a folyamata üvegházhatású gázokat von ki a légkörből. A PHB-t ugyanis a természetben az óceánokban előforduló mikroorganizmusok termelik, melyek a sejtjeikben állítják elő ezt az anyagot a levegő felhasználásával. Ennek megfelelően a PHB tömegének nagyjából 40 százalékát adja a levegőből származó oxigén, míg hatvan százalékát az üvegházhatású gázok bontásából származó szén. Az így nyert „AirCarbon” az SCS Global Services minősítése szerint is csökkenti az előállítása során a légköri CO2 mennyiségét. Ráadásul az anyag többféle alakban és többféle módon is felhasználható akár rostként, lapként vagy tömör formába rendezve.
A ruhaipar már a Nike előtt is használta ezt az anyagot, a Covalent cég például pénztárcát, kézitáskát, napszemüveget gyártott belőle, de más vállalat evőeszközöket vagy éppen szívószálakat készít PHB-ból. A sajtóközlemény szerint a Nike az AirCarbon többféle felhasználási lehetőségét is vizsgálja, mert a szükséges, a termékeikhez használt alapanyag előállítása volt eddig felelős a cég szénlábnyomának a 70 százalékáért.
Amennyiben nem egyszerű PR-fogásról van szó, hanem a Nike valóban nagyobb mennyiségben fogja ezt az anyagot a termékeiben használni, illetve ezzel váltja ki a műanyagot, az úgy mindenképp üdvözlendő lépés, mivel a ruha- és ruházati kiegészítő ipar önmagában felelős a bolygó teljes szénkibocsájtásának a 70 százalékáért (és a keletkezett szennyvíz 20 százalékáért).
(Kép: Flickr/Robin Singh)