Negatív kibocsájtással járó sportruházatot dobna piacra a Nike

2021 / 08 / 28 / Felkai Ádám
Negatív kibocsájtással járó sportruházatot dobna piacra a Nike
Egy frissen kötött társulás eredményeképp a cég elkezd kísérletezni az AirCarbon felhasználásával, mely negatív kibocsájtás mellett állítható elő, és felválthatja a bőrt és a műanyagot.

A Nike és a Newlight Technologies augusztus 25-én jelentették be, hogy társulást kötnek, mely keretében a Newlight Technologies által kidolgozott AirCarbon nevű anyag felhasználásra kerülhet a világ egyik legnagyobb sportszergyártójának a kínálatában. Az AirCarbon, illetve a tudományos nevén PHB (poli(3-hidroxibutirát)) egy biológiailag lebontható polimer, amely ráadásul nem csak szemétként, de az előállítása során sem terheli a környezetet. Sőt a PHB létrehozása is negatív emisszió mellett történik, magyarán a keletkezésének a folyamata üvegházhatású gázokat von ki a légkörből. A PHB-t ugyanis a természetben az óceánokban előforduló mikroorganizmusok termelik, melyek a sejtjeikben állítják elő ezt az anyagot a levegő felhasználásával. Ennek megfelelően a PHB tömegének nagyjából 40 százalékát adja a levegőből származó oxigén, míg hatvan százalékát az üvegházhatású gázok bontásából származó szén. Az így nyert „AirCarbon” az SCS Global Services minősítése szerint is csökkenti az előállítása során a légköri CO2 mennyiségét. Ráadásul az anyag többféle alakban és többféle módon is felhasználható akár rostként, lapként vagy tömör formába rendezve.

A ruhaipar már a Nike előtt is használta ezt az anyagot, a Covalent cég például pénztárcát, kézitáskát, napszemüveget gyártott belőle, de más vállalat evőeszközöket vagy éppen szívószálakat készít PHB-ból. A sajtóközlemény szerint a Nike az AirCarbon többféle felhasználási lehetőségét is vizsgálja, mert a szükséges, a termékeikhez használt alapanyag előállítása volt eddig felelős a cég szénlábnyomának a 70 százalékáért.

Amennyiben nem egyszerű PR-fogásról van szó, hanem a Nike valóban nagyobb mennyiségben fogja ezt az anyagot a termékeiben használni, illetve ezzel váltja ki a műanyagot, az úgy mindenképp üdvözlendő lépés, mivel a ruha- és ruházati kiegészítő ipar önmagában felelős a bolygó teljes szénkibocsájtásának a 70 százalékáért (és a keletkezett szennyvíz 20 százalékáért).

(Kép: Flickr/Robin Singh)

További cikkek a témában:

Felfújható vitorlákkal vágná vissza a vízi szállítás környezetszennyezését a Michelin A karbonsemleges hajózás jövője a hajózás múltja: a vitorla – na de nem akármilyen vitorláról van szó.

Közelebb került az összeomláshoz az AMOC áramlatrendszer, ami Európát is fűti A nagy óceáni áramlatok a bolygó fűtő és hűtőrendszerei, és ha tönkretesszük őket, éppen az történik majd velünk, mintha a tél vagy nyár közepén megszűnne a hűtés vagy a fűtés a házunkban.

Veszélyesen megugrott májusban a CO2-szint a világon, és a magyarok különösen rosszul bánnak az erőforrásokkal Nem csak a magas CO2 koncentráció probléma, hanem hogy a trendek szerint ez egyre csak nő, Magyarország pedig különösen rosszul teljesít a környezetvédelem terén: ha rajtunk múlna már a héten feléltük volna a bolygó éves erőforrásait.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.