Hogy kilövik, az mondjuk enyhe túlzás, hiszen Branson nem rakétával, hanem a Virgin Galactic által fejlesztett űrrepülővel fogja elérni a 80-90 kilométeres magasságot. A vasárnapra kitűzött teszt a VSS Unity első olyan útja lesz, amelyben a pilóták mellett már utasok is ülnek az űrrepülőben, Branson mellett a fedélzeten lesz majd Beth Moses, a cég űrhajós kiképzésének vezetője, Colin Bennett, a Virgin Galactic vezető mérnöke és Sirisha Bandla, a vállalat kormányzati kapcsolatokért és kutatásért felelős alelnöke.
A VSS Unityt a VMS Eve névre keresztelt hordozórepülőgép fogja a magasba emelni az új-mexikói Spaceport Americából, majd nagyjából 15 kilométeres magasságban az űrrepülőgép lecsatlakozik, és már a saját hajtóműveivel éri el a világűr peremét, ahol az utasok néhány perc erejéig a súlytalanság érzését is megtapasztalhatják. A Unity ezután egy hagyományos repülőgéphez hasonlóan fog landolni a Spaceport Americában, a teljes út nagyjából másfél órát vesz majd igénybe.
A Unity 22 misszió nem csak arról lesz emlékezetes, hogy a Virgin Group milliárdos alapítója is a fedélzeten lesz. Mivel a Virgin Galactic már megkapta az engedélyt a Szövetségi Légügyi Hivataltól (FAA) arra, hogy civileket is szállítsanak, így sikeres teszt esetén mindössze két tesztre kerülnek attól, hogy elkezdhessék a fizetős utasokat is szállítani, ezzel új korszakot nyitva az űrutazás történetében. A cég korábbi közleménye szerint eddig már több mint hatszázan váltottak jegyet a Virgin Galactic járatára, amelynek ára 250 ezer dollárba, vagyis több mint hetvenmillió forintba kerül. Arról persze még biztosan lesznek viták, hogy a Virgin űrrepülőivel utazó űrturisták valójában űrutazónak számítanak-e, hiszen amíg a NASA és az FAA nagyjából 80 kilométertől számolja a világűr határát, addig például a Nemzetközi Űrhajós Szövetség szerint a világűr száz kilométeres magasságban kezdődik, amit a VSS Unity nem fog elérni.
Ha a teszt sikeres lesz, az azt is jelenti, hogy Branson a világűr meghódításában beelőzi Jeff Bezost, aki a múlt hónapban jelentette be, hogy július 20-án a testvérével együtt felmegy a világűrbe. Az Amazon nemrég lemondott vezetője szintén a saját cégének, a Blue Originnek a rakétájával tervezi meghódítani a világűrt, igaz, az az út mindössze 11 percig fog tartani. Branson és Bezos nem csak abban versenyeznek egymással, hogy ki éri el előbb a világűrt, hiszen a két cég célja is meglehetősen hasonló: egy piacképes szolgáltatás létrehozása azoknak a szupergazdagoknak, akik nem sajnálnak több tízmillió forintot elkölteni arra, hogy eljussanak a világűr pereméig.
A Virgin Galactic rendesen rákészült a tesztre, hiszen a kilövést Stephen Colbert, az egyik legnépszerűbb amerikai talk show házigazdája fogja közvetíteni, a sikeres landolás után pedig a Grammy-díjas Khalid fogja előadni az egyik új dalát. Az élő közvetítés magyar idő szerint délután 3-kor kezdődik, és a Virgin Galactic honlapja mellett Youtube-on, Facebookon valamint Twitteren is lehet majd követni.
FRISSÍTÉS: úgy tűnik, hogy lesz egy kis csúszás a programban, mert a Virgin Galactic oldalán most már 16.30-ra van kiírva a közvetítés kezdete.
(CNN, The Verge, Fotó: Virgin Galactic)