A világ leggazdagabb emberei azon versenyeznek, hogy ki jut el előbb a világűrbe

2021 / 06 / 10 / Bobák Áron
A világ leggazdagabb emberei azon versenyeznek, hogy ki jut el előbb a világűrbe
Azt gondolhatnánk, hogy ha valakinek annyi pénze van, mint Jeff Bezosnak vagy Richard Bransonnak, még azt is kétszer meggondolja, hogy menjen le egy lépcsőn, ehhez képest a két milliárdos a hírek szerint most éppen azon versenyez, hogy a másik előtt jussanak fel a világűrbe.

A versenyt az robbantotta ki, amikor Bezos néhány napja bejelentette, hogy július 20-án kilövi magát az általa alapított Blue Origin rakétájával, és ötödmagával együtt meglátogatja a világűrt. A bejelentés elég váratlan volt, hiszen a New Shepard rakéta ugyan túl van 14 sikeres teszten, ám emberekkel még sosem próbálták ki, így Bezos gyakorlatilag önként vállalkozott a kísérleti nyúl szerepére.

Akit ez elég érzékenyen érinthetett, az Richard Branson, a Virgin Galactic alapítója. Ahogy írtunk róla, az űrrepülőgépeket fejlesztő cég mindössze két tesztre van attól, hogy a fizető vendégek előtt is megnyissa a szolgáltatását, a második teszten pedig a tervek szerint maga Branson ülne be a pilóták mellé a VSS Unitybe. A Parabolic Arc névtelen forrásokra hivatkozva viszont most arról ír, hogy Bezos bejelentése kicsit megkavarta a dolgokat, és a Virgin Galactic előrébb hozná Branson tesztjét: a lap szerint erre már a július 4-i hétvégén sor kerülhet, és már csak a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) engedélyére várnak. A szóban forgó engedély a kereskedelmi újra felhasználható űrhajók üzemeltetésére vonatkozik - ez szükséges ahhoz, hogy Branson repülhessen -, amivel a Virgin Galactic hivatalosan is megkapná a zöld jelzést, hogy utasokat szállítson a világűr peremére.


Richard Branson az Under Armour által az űrrepülésekhez tervezett ruhában (Fotó: Virgin Galactic)

A sietséggel Bezoshoz hasonlóan Branson is vállal némi kockázatot, mert bár a SpaceShipTwo már több sikeres teszten is túl van, a repülések nem mindegyike alakult a tervek szerint: alig fél éve a VSS Unitynek rögtön a hordozógépről való lekapcsolódás után vissza kellett térnie a Földre, mert egy hiba miatt a fedélzeti számítógép lekapcsolta az űrrepülő hajtóműveit.

Ha Branson sikerrel jár, Bezos még mindig vigasztalódhat azzal, hogy a riválisa minden valószínűség szerint nem fogja elérni a száz kilométeres magasságban húzódó Kármán-vonalat, amit a világűr határának szokás tekinteni: A VSS Unity a korábbi teszteken csupán 82 kilométeres magasságig emelkedett, ami az FAA kritériumai alapján már a világűrnek számít, a Nemzetközi Repülőszövetség szerint viszont nem.

(Borítókép: Drew Angerer/Getty Images)

További cikkek a témában:

Már űrrepülőflottája is van a Virgin Galacticnak A szerdán bemutatott VSS Imagine-nel ugyanis kettőre nőtt a bevethető űrrepülőik száma, amelyekkel igencsak komoly tervei vannak Richard Branson űrvállalatának.

Valóságshowban fogják kiválasztani, hogy ki tölthet el egy hetet a Nemzetközi Űrállomáson A Discovery Channel műsorába bárki jelentkezhet, aki az USA-ban él. A fődíj egy űrutazás.

A Virgin Galactic megmutatta, hogy fog kinézni belülről az űrrepülője A VSS Unity utasterét bárki megnézheti, akár a saját lakásában is.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.