Szinte teljesen leveszi a vállunkról a szelektív hulladékgyűjtés terhét egy új szemetes

2021 / 01 / 17 / Bobák Áron
Szinte teljesen leveszi a vállunkról a szelektív hulladékgyűjtés terhét egy új szemetes
A szelektív hulladékgyűjtésnek kétség kívül sok buktatója van. Az egyik, ha eleve túl lusták vagyunk szelektíven gyűjteni a szemetet, de legalább ilyen problémás lehet az is, ha nem megfelelően csináljuk, és összekeverjük a különböző műanyagokat vagy mondjuk étellel szennyezett csomagolást rakunk a szelektívbe. A Lasso nevű okosszemetes viszont mindkét problémára megoldást nyújt.

A héten megrendezett CES elektronikai kiállításon bemutatott háztartási gép szenzorok, kamerák és a gépi tanulás segítségével képes teljesen önállóan szétválogatni a beledobott dolgokat, vagyis pontosan úgy használhatjuk, mint egy normális szemetest, miközben szelektíven gyűjti nekünk a hulladékot. A berendezés megalkotói, Aldous Hicks és Alison Richardson azt mondják, hogy nem akarták ölbe tett kézzel nézni, ahogy a világot elönti a szemét, így úgy döntöttek, hogy tesznek valamit ellene.

Az előrejelzések kétségkívül aggasztóak, egy 2018-ban megjelent felmérés szerint például a műanyag-hulladéknak mintegy 91%-át soha nem hasznosítják újra, míg egy másik kutatás arra a megállapításra jutott, hogy 2050-re több műanyag lesz a tengerben, mint amennyi hal.

Elkeserítőek a műanyagszennyezés jövőbeli alakulásáról végzett új modellszámítások Az elemzők szerint még ha most rögtön neki is látnánk az intézkedéseknek, a környezetszennyezés miatt akkor is 710 millió tonna műanyag kerül 2040-ig a vizekbe.

A készítők már dolgoznak egy ideje a Lassón, amihez tavaly egy sikeres közösségi finanszírozási kampányt is szerveztek, így volt elég pénzük megépíteni azt a prototípust, amit a virtuálisan megrendezett CES-en mutattak be. Bár a készülék már most is lefoglalható, a készítők is tudják, hogy a sorozatgyártás beindításához több tőkére lesz szükségük, így várhatóan még az idén újabb kampányt indítanak, hogy összegyűjtsék a szükséges összeget.

A Lasso nagy előnye, hogy szó szerint semmivel sem kell foglalkoznunk, a készítői minden olyan problémára gondoltak, ami megnehezítheti a háztartási hulladék szelektív gyűjtését. A gép nem csak automatikusan szétválogatja a különböző alapanyagú dolgokat, de gőztisztítással meg is tisztítja őket az esetleges szennyeződésektől, eltávolítja róluk a címkéket és egyéb, nem odaillő anyagokat, majd összepréseli őket, így nekünk tényleg csak annyi a dolgunk, hogy néhány havonta kidobjuk a szemetet a megfelelő kukába. Ha olyan dolgot dobunk a szemetesbe, ami nem újrahasznosítható, akkor sincs gond, a Lasso ezeket egyszerűen visszaadja.

Hosszabb távon erre sem lesz szükség, hiszen a Lasso készítői egy szolgáltatást is terveznek indítani a gép mellé, amit "az újrahasznosítás Uberének" neveznek, ennek keretében pedig a saját autóik gyűjtenék be a Lassóból származó hulladékokat. Ezzel egy teljesen zárt újrahasznosítási láncot hoznának létre, amiben az összegyűjtött anyagoknak nem kéne végigmenniük a hosszadalmas szétválogatási folyamaton, hanem egyből az újrahasznosító cégekhez kerülne, akik a hulladékból ugyanazt a terméket állítják elő, ami eredetileg volt.

A gyártó szerint a Lasso teljesen zárt, vagyis semmilyen szaga nincs, és a leghangosabb folyamatoknál is legfeljebb 74 decibellel dolgozik, így halkabb, mint egy mosógép. A felhasználók a telefonjukon folyamatosan nyomon követhetik, hogy az egyes tartályok mennyire telítettek, így mindig tudják, hogy mikor kell kiüríteni a szemetest - erre a gyártó szerint évente nagyjából 3-8 alkalommal lehet szükség. Az alkalmazás abban is segíthet, hogy környezettudatosabban éljünk, hiszen pontosan látjuk, hogy mennyi műanyagot, fémet és üveget használunk el bizonyos idő alatt.

A Lasso egyetlen gyengesége, hogy jelenleg csak korlátozott fajtájú alapanyag szelektálására képes: műanyagból a PET-et és a HDPE-t (polietilén), üvegből a zöldet, a barnát és az átlátszót tudja befogadni, de a készítők szerint a végleges változat ezen felül már az LDPE műanyaggal, a papírral és kartonnal valamint a szerves hulladékkal is képes lesz megbirkózni. A Lasso egyelőre ingyen foglalható le a gyártó honlapján, azonban azt egyelőre nem közölték, hogy mennyi lesz a végleges ára.

(Fotó: Lasso)

További cikkek a témában:

A saját szemünkkel láttuk, hogy nem öntik össze a szelektíven gyűjtött hulladékot a gyűjtőkocsiban Persze eddig is tudtuk, hogy ez csak egy rosszhiszemű legenda, féknyúz, rémhír és önmosdatás azoktól, akik nem szelektálnak, de most meg is nézhettük, hogy nekünk van igazunk.

Ez a szemetes elvégzi helyettünk a piszkos munkát és automatikusan bezacskózza tartalmát Érzékeli, ha megtelt a szemeteszsák, lezárja, nekünk pedig már csak ki kell dobni. Ergo elfelejthetjük a kellemetlen szagokat és a zacskó szakadásából adódó baleseteket.

Az uniós átlag felét sem gyűjtik vissza nálunk az italos kartondobozokból A kiürült italos kartondobozok kétharmada még mindig megy a sima kukába.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.