A tanulmány emellett megemlíti, hogy 2050-re az energiaszektor dolgozói között nyolcvannégy százalékos részt kap a megújuló energiaipar, az elsődleges foglalkoztató pedig a szél- és napenergia lesz. Abban az esetben, ha nem sikerül a felmelegedést a kitűzött két Celsius-fok alatt tartani, akkor a tanulmány szerzőinek becslése alapján
ötmillióval kevesebb munkahelyre lesz szükség.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a kutatók kizárólag az energiaszektorban dolgozókat, illetve az ezzel kapcsolatos építési és karbantartási munkálatokat végzőket vizsgálták, más ágazatokat ezúttal nem vontak be.
Egy korábbi, 2020-as felmérés szerint a világ energiaellátásának negyedét az atomenergia vagy megújuló energia biztosítja, vagyis háromnegyed része továbbra is fosszilis energiahordozókhoz köthető.
A kutatók szerint ez az arány azonban várhatóan javuló tendenciát mutat majd, már csak azért is, mert a megújuló energiák, mint a nap- és szélenergia (megawattórára vetítve) már most olcsóbbak a fosszilis energiánál. De léteznek még ennél is optimistább előrejelzések: egy szintén 2020-ban készült tanulmány szerint
csak az akkumulátorok gyártása plusz tízmillió fő munkaerőt igényel majd 2050-re.
Emiatt a világ számos területén, így például a Közel-Keleten, Észak-Afrikában, az USA-ban vagy Brazíliában is új munkahelyek jöhetnek létre. A munkanélküliség inkább azokat a régiókat fenyegeti, ahol elsődlegesen a fosszilis energiahordozókra támaszkodnak, így többek között Kínát, Ausztráliát és Kanadát.
A kutatók felhívják a figyelmet, hogy mivel a létrejövő új munkahelyek nem helyhez kötöttek (nem úgy, mint mondjuk a bányászat), így lényegében bármely ország csatlakozhat a fejlesztésekhez a megfelelő döntések meghozatalával, például ha megújulók kinyeréséhez szükséges eszközök előállításába fektet, vagy politikailag ilyen befektetéseket támogat.
Szintén fontos, hogy az egykor a fosszilis ágazatok dolgozóit is bevonják az új munkafolyamatokba. Erre vonatkozóan már születtek kezdeményezések, amelyek szerint a fosszilis szektor munkásait szervezett oktatással átképeznék más tevékenységekre.
(Fotó: Unsplash/Raw_Film)