A Legyen ön is milliomos amerikai címére (Who wants to be a millionaire) rímelő Who wants to be an astronaut című realityben az Axiom Space második küldetésére (AX-2) lehet majd egy jegyet nyerni, amely a mostani tervek szerint valamikor 2022 végén indulhat útnak az ISS-re. A misszió parancsnokát és pilótáját már korábban bejelentették, viszont hogy Peggy White-on és John Shoffneren kívül ki ülhet majd még be a SpaceX Crew Dragon űrkapszulájába, egyelőre nem lehet tudni.
A Discovery Channel valóságshowjába csak az USA-ban élő személyek jelentkezhetnek, akiknek viszont nem feltétlenül kell amerikai állampolgárnak lenniük. A Freethink szerint az online leadható jelentkezési lapon a szokásos adatok mellett rákérdeznek a pályázók személyiségére, fittségére, valamint arra is, hogy rendelkeznek-e valamilyen különleges adottsággal, emellett pedig az aspiránsoknak egy rövid videót is készíteniük kell, amelyben elmondják, hogy miért szeretnének az űrbe menni. A műsorról egyelőre annyit lehet tudni, hogy a versenyzőknek különböző extrém kihívásokat kell majd teljesíteniük, amelyekben próbára teszik azon tulajdonságaikat, amikre egy valódi űrhajósnak a legnagyobb szüksége van, valamint egy általános űrhajós kiképzést is kapnak. A verseny győztesét szakmai zsűri fogja kiválasztani, de ennek tagjait egyelőre nem hozták nyilvánosságra.
Az biztos, hogy a műsor győztese egy rendkívül exkluzív klubhoz csatlakozhat, hiszen a NASA statisztikái szerint az elmúlt bő két évtizedben mindössze 244 ember fordult meg a Nemzetközi Űrállomáson. Ennél valamivel többen mondhatják el magukról, hogy jártak a világűrben, de ilyen emberből is összesen 569-et találunk a történelemben. Ennek egyik oka, hogy az űrutazás még mindig rendkívül drága dolog, az Axiom Space szerint például a küldetés személyenként 55 millió dollárba fog kerülni (ami amúgy pontosan az 55-ször több a Legyen ön is milliomos amerikai adásának a fődíjánál).
A pénz viszont nem minden, hiszen a hivatásos asztronautákon kívül civileknek eddig csak elvétve volt esélyük arra, hogy feljuthassanak a világűrbe. Bár a Space Adventures nevű cég a 2000-es években több utat is szervezett a Nemzetközi Űrállomásra, ám ennek keretében 2001 és 2009 között mindössze hét űrturista mehetett fel az ISS-re. Charles Simonyi és társai előtt a '90-es évek elején egy brit kémiaprofesszor és egy japán tévériporter a MIR-en vendégeskedett, emellett a '80-as évektől kezdve a NASA is lehetőséget biztosított néhány civilnek, hogy helyet foglaljanak az űrsiklóikon.
Az amerikai űrügynökség 2019-ben nyitott újra az űrturizmus felé, amikor bejelentették, hogy 2020-tól kezdődően privát asztronautákat is fogadnak a Nemzetközi Űrállomáson. Ennek köszönhetően kezdhette el szervezni az Axiom Space is a misszióit, akik a későbbiekben egy kifejezetten ehhez fejlesztett "turista modult" is csatlakoztatnának az ISS-hez. A Discovery Channel nem az első, akiknek a valóságshow ötlet az eszükbe jutott, tavaly ősszel egy másik cég, a Space Hero is bejelentett egy nagyon hasonló koncepciót, amiben szintén az Axiom Space egyik küldetésére lehet majd jegyet nyerni, viszont a határidőkből úgy tűnik, hogy a Legyen ön is asztronauta győztese beelőzheti a Space Hero valóságshowjának a győztesét. Az egyelőre viszont kérdéses, hogy tényleg eljuthat-e az ISS-re, hiszen ahogy arra a Space.com felhívja a figyelmet, ehhez a NASA jóváhagyására is szükség lesz.
(Borítókép: SpaceX)