A Jicseng Guo, a kínai Katonai Orvostudományi Egyetem munkatársa által vezette csapat a lándzsakígyó mérgét használta kísérletük során, az eredmények láttán pedig még a szakértők is meglepődtek.
A méregből nyert vegyület egyik alapvető eleme a reptiláz nevű enzim, amely a szakértők szerint tízszer erősebb tapadási szilárdsággal bír a balesetek során jelenleg alkalmazandó fibringragasztónál. Ez azért is érdekes, mert az OVSZ honlapján található információk szerint a klinikai fibrinragasztó olyannyira hatásos, hogy másodpercek alatt beindítja a véralvadást. Ezért is használják tömítőanyagként a kórházakban, egyebek mellett sebkezelésre. A kígyóméregből nyert gél azonban feltalálói szerint
kilencven helyett negyvenöt másodperc alatt képes csillapítani, illetve elállítani a vérzést.
Egy súlyos balesetnél pedig valóban minden másodperc számít, ezért a gél életmentő lehet.
Kibret Mequanint, a kanadai Western University munkatársa és a tanulmány szerzője szerint találmányuk mindenekelőtt sérülések és sürgősségi vérzés esetén alkalmazható a leghatékonyabban. Hozzátette: az anyagot másodpercek alatt fel lehet vinni a sérült bőrfelületre, csak meg kell szorítani annak tubusát, majd látható fénnyel, például lézerrel vagy egy okostelefon lámpájával megvilágítani.
Azt még nem tudni, mikor kerülhet kereskedelmi forgalomba a ragasztó, mivel még zajlanak a fejlesztések, a korai klinikai tesztek ugyanakkor sikeresnek bizonyultak. A kutatócsoport célja, hogy az anyag minél hamarabb az egészségügyi dolgozók rendelkezésére állhasson.
(Forrás: IFL Science, fotó: Pixabay)