Veszélyeztetett faj lettünk: 2045-re a spermaszám nulla lehet egy átlagos férfi esetén

2021 / 02 / 26 / Felkai Ádám
Veszélyeztetett faj lettünk: 2045-re a spermaszám nulla lehet egy átlagos férfi esetén
Shanna Swan, a New York-i Icahn Orvosegyetem epidemiológusa szerint a közelgő termékenységi krízis épp annyira veszélyezteti az emberiség túlélését, mint a klímaválság.

Igaz, mint látni fogjuk, a zuhanó spermaszám nem is feltétlen választható el attól a társadalmi, gazdasági és ökológiai dinamikától, amely a klímaválságot is okozta. A szakértő az aggasztó helyzetről új könyvében, a Count Down-ban írt – számol be róla a The Guardian. A könyvet az Axios szemlézte, és ezek szerint sötét jövőkép rajzolódik ki előttünk: miközben az emberiség saját túlnépesedésével van elfoglalva, a veszélyeztetett fajokra jellemző öt kritériumból három immár ránk is igaz. De haladjuk szépen sorjában!

Swan maga is részt vett annak a 2017-ben publikált, és akkor nagy port kavart meta-analízisen alapuló tanulmánynak az írásában, amely arra jutott, hogy a nyugati társadalmakban a férfiak spermaszáma 59 százalékkal csökkent 1973 és 2011 között. A most megjelent könyv pedig lényegében két állítást fogalmaz meg: ez a változás szorosan összefügg a környezetünkben mindenütt megjelent kemikáliákkal, és – ami elég könnyen belátható – egy faj fertilitásának a csökkenése az egész fajt veszélyezteti hosszútávon. Amennyiben a spermaszám csökkenéséhez még hozzávesszük a tesztoszteronszint általános csökkenését, a hererák, valamint a merevedési zavarok egyre gyakoribb előfordulását, arra az eredményre jutunk, hogy mindez együtt évente 1 százalékkal növeli a férfiak számára hátrányos, a reprodukcióval kapcsolatos változásokat.

Swan elismeri, hogy kritizálható lépés, de amennyiben a csökkenés görbéjét továbbhúzzuk, akkor azt látjuk, hogy ha minden marad így, mint most, akkor a spermaszám 2045-re egy átlagos férfi esetén lényegében nulla lesz – tehát egy darab életképes hímivarsejttel sem fog az illető rendelkezni. Mint a szakértő hozzáteszi:

"Ez azért egy kicsit aggasztó gondolat – finoman szólva."

Amennyiben pedig nem nemzetekre szétszedve, hanem az egész világ termékenységi arányszámát vizsgáljuk, tehát azon élve született gyermekek átlagos számát, akiket egy nő élete során világra hozhatna, ha a termékeny évei az adott év korspecifikus termékenységi arányszámainak megfelelően telnének, akkor ebben is meredek esést figyelhetünk meg: az 1964-es 5,06-ról jutunk el a 2018-as 2,4-ig. Az pedig többé-kevésbé közismert tény, hogy jelenleg a világ országainak a felében ez az arányszám a populáció újrapótlásához szükséges 2,1 alá süllyedt. 2050-re azonban a világ országainak a kétharmadában lesz ez a helyzet.

Természetesen joggal merülhet fel, hogy a termékenységi arányszám csökkenése nem kizárólag a spermaszám csökkenésével magyarázható. A születésszabályozás, az urbanizáció, valamint úgy általában a kisebb családok normává válása, az idősebb kori gyerekvállalás, sőt a gyereknevelés folyamatosan emelkedő költsége mind olyan vektorok, melyek abba az irányba mutatnak, hogy az emberek inkább kevesebb gyereket vállalnak. Ezekről a társadalmi, gazdasági és egyéb körülményekről már mi is írtunk, például a lenti cikkünkben. A most szóban forgó könyv újdonsága ugyanakkor, hogy rámutat, mindezt figyelembe véve is kevesebb gyerek születik, mint amennyit a szülők vállalnának. Magyarán a fenti arányszám csökkenése részben legalábbis nem önkéntes okokból történik.

Még ebben az évszázadban nem a túlnépesedés, hanem a túl kevés gyerek lesz az igazi probléma A népesség globális csökkenése elkerülhetetlen egy új tanulmány szerint. Ez talán jó a bolygónak és a környezetnek, viszont a társadalmainkat nem úgy terveztük, hogy masszív idős népességre legyenek berendezkedve. A szaporodó gondokat pedig idővel a migráció sem fogja megoldani.

Ezt a teóriát támasztja alá a vetélések növekvő száma, valamint, hogy akár a fiatalabb nők is nehezebben esnek teherbe, hiába is szeretnének – ez mind arra utal, hogy a csökkenés mögött nem csak társadalmi és gazdasági faktorok állnak, hanem biológiaiak is. Ehhez társul a fiatalabb fiúknál egyre gyakrabban megjelenő, káros nemi szervi elváltozások, a fiúgyereknél az anogenitális távolság csökkenése, valamint a lányok pubertás korának korábbi megjelenése. Mindez pedig a hormonok (különösen a férfi nemi hormonok), valamint az azokat termelő belsőelválasztású mirigyek változásaival kapcsolatos.

Mi az az anogenitális távolság?

Az anogenitális távolság (AGD) a végbélnyílás és a pénisz töve közötti távolság, és azoknál a férfiaknál, akiknél ez kisebb, mint 52 mm, hétszer nagyobb az alacsony termékenységre a kockázat az alacsonyabb spermaszám miatt azokhoz képest, akiknél ez a távolság az említett hossz felett van.

Ha pedig bűnöst keresünk, az nem egy 5G torony, vagy a gyíkemberek sötét terve, hanem a tettes (tettesek) itt van körülöttünk folyamatosan olyan kémiai anyagok formájában, melyek megzavarják a belsőelválasztású mirigyek működését. Ezek az úgynevezett „mindenhol kemikáliák”, melyek, mint a nevük mutatja, elég elterjedtek, és olyan anyagokra kell gondolni, mint a Ftalátok vagy a biszfenol A. A ftalátok szerves vegyületek, melyeket jellemzően a PVC lágyítására használnak. Ezek az anyagok nem képeznek erős kémiai kötéseket, hanem lassú és sokáig tartó párolgással szabadulnak fel a termékekből. A biszfenol A pedig a műanyaggyártásban használt adalékanyag, és az egyik legnagyobb mennyiségben előállított vegyület: 2003 körül évente hozzávetőlegesen 2,7 millió tonnát gyártottak ebből a világon, 2012-ben pedig már 4,6 millió tonnát. És hogy hol találkozhatunk velük? Mint arról már szó volt: mindenhol. A műanyagzacskótól kezdve a rovarirtókon és kozmetikai termékeken át egészen akár a bankautomaták által kiadott bizonylatig mindenhol jelen vannak ezek a vegyületek. Mindezekhez társul több negatív, életmódbeli változás is, például az egyre gyakoribb elhízás.


(Forrás: Flickr/United Nations Development Programme in Europe and CIS)

A könyv a termékenységi krízist a klímaváltozáshoz hasonlítja, mivel ez is globális fenyegetés, ami ellen nehéz küzdeni, mert a hatása hosszú idő alatt lesz csak érezhető, addig pedig észrevehetetlen. Swan hozzáteszi azt is, hogy jelenleg nagyon sok ember él ezen a bolygón, ám a veszélyeztetett fajokra jellemző öt kritériumból három immár ránk is igaz: az élőhelyünk elpusztulása, nem megfelelő szabályozómechanizmusok, és olyan, az emberi faj által okozott hatások, melyek a hosszútávú megmaradásunkat fenyegetik.

(Képek: Pixabay)

További cikkek a Rakétán:

Ki találta fel a műanyag zacskót? Jó ötletnek indult, egyes számú közellenség vált belőle. Tekintsünk vissza a dicsőséges kezdetekre, amihez igazából nem is kell olyan sokat visszautaznunk az időben.

Visszavonták az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szóló törvényjavaslatot Magyarország 2021-től tiltaná be a bevásárlózacskókat és egyéb, egyszer használatos műanyagokat, ám az erről szóló törvényjavaslatot az utolsó pillanatban visszavonták.

Magyarország jövőre betiltja az egyszer használatos műanyagokat A kormány nyolcpontos klíma- és természetvédelmi akciótervének értelmében tíz év alatt hatszorosára növelik a napenergiából származó energiatermelést, és 2025 után megszűnik a szénenergia előállítása.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.