"Nagyobb szabadság, kevesebb költség". "Abszurd, hogy az európaiaknak minden egyes eszközzel új töltőt kell venniük, miközben a fiókjaik tele vannak már velük". Így érvelnek európai politikusok az új szabályok mellett, amelyek nem csak az egységes csatlakozót, de azt is kikötnék, hogy minden eszköz megvásárolható legyen töltővel és anélkül is - írja a The New York Times. Az Unió hosszú ideje küzd az ellen, hogy az eltérő szabványok és a fölösleges kellékek miatt ok nélkül termeljük a hulladékot. Közleményük szerint évente negyedmilliárd eurót spórolhatnánk azzal, ha nem kéne megvásárolnunk minden eszközünkhöz a vele együtt szállított töltőt, sőt, így tizenegyezer tonnával kevesebb elektronikai hulladékot termelne a tömb.
2009 óta már elkönyvelhetett egy látványos részsikert Európa: egy önkéntes ágazati megállapodás segíthetett abban, hogy a korábbi, harmincféle csatlakozó száma mára gyakorlatilag háromra csökkenjen. Ezeket nem nevesítik, de valószínűleg az USB-C-re, a micro-USB-re és az Apple lightning-csatlakozójára gondolnak. Ha a javaslatból jogszabály lesz, akkor annak hatásait valószínűleg 2024-től tapasztalnák ez európaiak, és feltehetően mindenki más is.
"Rendkívül hülye megközelítés" - Így jellemzi Benedict Evans elemző a döntést, ugyanis szerinte egy ilyen termékfejlesztési és szabványosítási döntés ártani fog az új, jobb technológiák megjelenésének. "Mi történt volna, ha három éve az USB-t választották volna?" - teszi fel a kérdést. Az Apple ugyanígy érvel: közleményük szerint egy ilyen szabály árt az innovációnak és a világ összes fogyasztójának.
A cupertinói cég ugyanis néhány eszközén, így az iPhone-okon, az AirPodokon és az egyik iPaden még mindig kitart saját szabványa, a lightning mellett. Ezzel szemben az Android készülékek már gyakorlatilag mind a szimmetrikus, kerekített téglalap formájú USB-C csatlakozókkal érkeznek. Fontos tudni, hogy az Apple pénzt kér azért, hogy a fejlhallgatókat, billentyűzeteket vagy más kellékeket gyártók olyan kiegészítőket készíthessenek, amelyek az iPhone-ok lightning csatlakozójába illeszthetők. Az USB-C esetében nincs ilyen korlátozás.
Thierry Breton biztos cinikusan azt nyilatkozta, hogy ha egy gyártó akar, nyugodtan rakhat kétféle portot is az eszközeire, de ez a kütyük mérete miatt szinte elképzelhetetlen. Ha az Apple nem tudja kilobbizni a javaslat felhigítását, akkor lehetséges, hogy lightning - USB-C átalakítókkal érkeznek majd a későbbi iPhone-modellek. Tom Warren a The Verge-ön megjelent cikkében azt sem tartja kizártnak, hogy ez kényszeríti ki végül a régóta pletykált, portok nélküli, kizárólag vezeték nélkül tölthető iPhone-t. Így az Apple hiába panaszkodik az innováció ellehetetlenítésére - végül a cég maga innoválna, jobb híján.
Az Európai Unió nem először próbálkozik hasonló ötlettel: az egységes töltők ötlete legalább 2014 óta napirenden van, és azóta többször is nekiveselkedtek a szabályozásnak, a Lightning-csatlakozó viszont azóta is él és virul. Az elektronikus szemét elleni küzdelemre hivatkozva egyébként az Apple a tavalyi modellszéria, vagyis az iPhone 12 óta már nem is csomagol töltőt a telefonok mellé a dobozba, ezt a megközelítést pedig azóta több másik gyártó - például a Samsung - is átvette.
(Fotó: Denys Vitali/Pixabay, Tomek Walceki/Pixabay)