Ez a tény éveken keresztül egyáltalán nem érdemelt volna kiemelt figyelmet, hiszen az amerikai asztronauták rutinszerűen veszik igénybe a Roszkoszmosz űreszközeit az ISS-re való feljutáshoz és az onnan való visszatéréshez. Az Oroszország ukrajnai háborúja miatt megromlott nemzetközi kapcsolatok következtében ugyanakkor az utóbbi időben a Roszkoszmosz és a NASA között is feszültté vált a viszony, így az elmúlt hónapban többször is felmerült, hogy ez hogyan érintheti Vande Hei visszatérését. Míg a hivatalos kommunikációban mind az amerikai, mind az orosz fél azt kommunikálta, hogy a március 30-ra tervezett visszatérés a tervek szerint fog megvalósulni, orosz oldalról több olyan megnyilvánulás is érkezett, ami alapján ez nem tűnt biztosnak: a Roszkoszmosz vezetője, Dmitrij Rogozin például nemrég azt is kilátásba helyzete, hogy országa részvétele nélkül az ISS lezuhanna, és bár Vande Heiről nem tett említést, ugyanakkor a közösségi oldalán később ő is megosztotta azt az orosz állami hírügynökség által készített videót, amelyben az orosz űrhajósok otthagyják amerikai társukat az űrállomáson.
Bár a fentiek még tűnhettek puszta fenyegetőzésnek vagy fricskának, a nyugati országok és az orosz űrügynökség között eközben valóban elkezdtek megszakadni a kapcsolatok. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Európai Űrügynökség március közepén hivatalosan is bejelentette, hogy elhalasztják az oroszokkal közösen tervezett ExoMars-misszió indítását, eközben pedig az orosz fél visszarendelte a technikusait és mérnökeit a Francia Guyana-i európai űrkikötőből.
A nézeteltérések ellenére Vande Hei útjával minden a legnagyobb rendben ment, az amerikai asztronauta két orosz társával, Anton Skaplerovval és Pjotr Dubrovval együtt a tervek szerint landolt Kazahsztánban a Szojuz MSZ-18-cal, magyar idő szerint délután fél kettőkor. Skaplerov távozása előtt az ISS parancsnokságát is átadta az amerikai Tom Marshburnnek, aminek kapcsán kicsit igyekezett ápolni az orosz-amerikai kapcsolatokat is. "Büszke vagyok rá, hogy egy ilyen kiváló legénység parancsnoka lehettem. Az embereknek vannak problémáik a Földön, de az űrben mi egy csapat vagyunk" - mondta az oroszok veterán űrhajósa a The Verge beszámolója szerint.
Vande Hei valójában nem azzal a Szojuzzal tért vissza, amivel eredetileg tervezték, hiszen a tavaly áprilisi rajtnál még úgy számoltak, hogy az űrhajós ősszel fog visszajönni a Földre, azonban a NASA szeptemberben fél évvel meghosszabbította a missziót. Ennek köszönhető az is, hogy mostanra az összes amerikai asztronauta közül Vande Hei töltötte el egyhuzamban a leghosszabb időt a világűrben: összesen 355 napot, amivel 15 nappal sikerült megelőznie az eddigi rekordtartó Scott Kellyt. Ebben az összevetésben Vande Hei összességében a negyedik helyen áll, hiszen az első három hely mindegyikét orosz vagy szovjet kozmonauták foglalják el. Az abszolút rekordot Valerij Poljakov tartja, aki 1994-ben és '95-ben összesen 438 napot töltött el a MIR-űrállomáson.
Mivel Vande Heinek ez már a második missziója volt az ISS-en, így az űrben összesen eltöltött idő szempontjából is egészen előkelő helyen áll az amerikai asztronauták között. Vande Hei mostanáig 523 napot, 8 órát és 59 percet tartózkodott a Földön kívül, nála több időt csak két amerikai űrhajós, Peggy Whitson és Jeffrey Williams töltött el a világűrben.
(Borítókép: NASA/Bill Ingalls)