195 milliárd dollár – még gombócból is sok, ahogy azt mondani szokták. Ez az összeg, amire Elon Musk vagyona rúg a Bloomberg milliárdosokat besoroló indexe szerint január 8-án. A második helyre szorult Bezos vagyona pedig jelen állás szerint 185 milliárd, és jócskán lemaradva kullog a bronzérmes Bill Gates 134 milliárddal. A hírre Musk a Twitteren reagált, ahol azt írta némi iróniával, hogy: Milyen különös érzés... Na, eredjünk vissza dolgozni!
Well, back to work …
— Elon Musk (@elonmusk) January 7, 2021
Bezos és Musk közt egyébként régóta folyik a rivalizálás, mint arról a The Verge beszámol. Bezos a hírek szerint annyira irigyelte Musk sikerét, amikor a Tesla vezére bebiztosított 1,3 milliárd dollárnyi ösztönző csomagot a Nevadában épülő óriási gyárhoz, hogy ez inspirálta aztán azt a mára hírhedté vált kezdeményezést, melyben Bezos cége szabályosan megversengtette a városokat azzal kapcsolatban, hol épüljön fel cégének második székhelye. Sőt Jeff Bezosnak is van űrutazással foglalkozó vállalata, a Blue Origin. Ez ugyan kevesebb eredményt tud egyelőre felmutatni, mint Musk SpaceX-e (a SpaceX már sikeresen vitt fel embert is az űrbe), de a Blue Origin például holdkompot is tervez a NASA számára a nem túl távoli jövőbe tervezett Hold-missziókhoz – ez lesz a Blue Moon.
Musk egyébként gyorsan kaptatott fel a milliárdosok létráján: csak novemberben szerezte meg a második helyet Bill Gates-től. Igazán nagyot pedig 2020-ban gyarapodott a vagyona – több mint 150 milliárd dollárral lett abban az évben gazdagabb. Ennek oka a Tesla részvények kilövése, amiről már az alábbi cikkünkben is írtunk. Musk ugyanis részvényekben a Tesla nagyjából ötödét birtokolja. Mint azt a hivatkozott cikkünkben írtuk: tavaly a Tesla részvények árfolyama éves szinten 743 százalékkal emelkedett. Ennek gyártási oldalát szintén taglaltuk már a cikkben, kereskedelmi szempontból azonban közre játszott az árát tekintve sokkal elérhetőbb Model 3 és Model Y SUV piacra dobása – mindez pedig szerencsésen találkozott a befektetők érdeklődésével is.
Musk vagyona egyébként folyamatosan növekszik, ez onnan is látszik, hogy először akkor írtak a lapok az elsőségéről, amikor a vagyona 188 milliárd dollár körül mozgott, de ez az összeg ennek a cikknek írásakor azóta tehát tovább gyarapodott. Ez azért lehet így, mert Musk még 2018-ban 10 éves szerződést kötött a Teslával egy olyan kompenzációs csomagról, amely a bevételét a vállalat sikeréhez köti. Ez azt jelenti, hogy bizonyos mérföldkövek elérésekor vállalati részvényopciókkal jutalmazzák őt.
Musk 2019-ben a bíróságon közölte, hogy nincs túl sok likvid tőkéje, és kifogyott a készpénzből, és még tavaly is úgy nyilatkozott, hogy minden ingóságát és ingatlanját el kell adnia, még a birtokait is. Sokszor vett fel kölcsönt is, amit aztán a cégeibe csurgatott, 2018-ban például 100 milliárdot tolt bele a The Boring Company-ba. Korábban is sokszor a saját vagyonából indította a vállalkozásait, így született meg a Tesla és a SpaceX is, miután Musk milliomos lett a Zip2-nek és a PayPal-nak köszönhetően.