Gyakorlatilag összeomlott az NFT-piac

2022 / 10 / 04 / Pőcze Balázs
Gyakorlatilag összeomlott az NFT-piac
Egy elemző cég szerint kilencvenhét százalékkal kisebb értékben kereskednek a digitális műtárgyakkal, gyűjthető virtuális ereklyékkel, mint idén januárban.

A Gizmodo arról ír, hogy a Dune Analytics szerint tizenhétmilliárd dollárról kevesebb mint ötszázmillió dollárra csökkent a kereskedések összértéke a legismertebb NFT-platformokon, például az OpenSea-n, az NFTX-en, a LarvaLabs-en, a LooksRare-en, a SuperRare-en, a Rarible-ön és a Foundationön. Ezzel a piac a tavaly nyári őrület alatti szintekre süllyedt; abban az időszakban a Monty Python alapítója húszmilliárdot kért egy digitális firkájáért, valaki négyszázmillió forintnak megfelelő összeget fizetett egyetlen digitális képpontért, de még egy tizenkét éves srác is közel ötvenmillió forintot tudott keresni NFT-kkel.

Amint arról korábban részletesen írtunk a Rakétán, a megoldás alapja, hogy míg egy bitcoin és egy másik bitcoin közt nincs lényegi különbség, ahogy egy húszezres és egy másik húszezres közt sincs, az NFT-k (non fungible tokenek) egyediek, nem összekeverhetőek a blokklánc főkönyvében. Épp ezért alkalmasak arra, hogy egyedi tárgyak tulajdonjogát testesítsék meg. És ha alkalmasak rá, akkor miért ne lehetne belőlük üzletet csinálni? Ahogyan egyre többen fértek hozzá a kripto-technológiákhoz, és egyre több pénzt fektettek azokba, a Coca-Cola NFT-aukciót tartott, az Adidas és a Nike virtuális ruhagyárakat vettek, de még ingatlanok is cseréltek így gazdát, persze a metaverzumban.

Az NFT-k iránti kereslet csökkenése nem feltétlenül jelenti azt, hogy a technológiának ne lenne gyakorlati haszna. Az értékvesztéshez az is hozzájárulhat, hogy újabb és újabb hírek jelennek meg ellopott tokenekről és feltört platformokról, miközben a kripto-piac szintén hatalmas eséseken van túl; jó egy éve egy bitcoin háromszor ennyit ért. Lehetséges, hogy az alacsonyabb értékelések mellett mindenki higgadtabban tudja majd végiggondolni, hogy valójában mire jók az NFT-k: ezek hitelesítik az óragyűjteményünket, ezek lesznek a dedikált lemezek és zenekaros pólók útódai, a videojátékosok egyediségét magukban hordozó ereklyék vagy a virtuális falakon lógó műtárgyak. Esetleg mindegyik, vagy egyik se.

(Borítókép: Markus Spiske/Unsplash)

Eléggé ráfázott a befektető, aki egymilliárd forintért vette meg a világ első tweetjét Sina Estavi tavaly márciusban 2,9 millió dollárt fizetett azért az NFT-ért, ami a Twitter alapítójának, Jack Dorseynak az első posztjából készült, most viszont alig tízezer dollárt kapna érte, ha eladná.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.