Hosszú idő után új csúcstelefonnal jelentkezett a Huawei

2021 / 07 / 30 / Bobák Áron
Hosszú idő után új csúcstelefonnal jelentkezett a Huawei
A P50 Snapdragon processzorral, de 5G adatkapcsolat nélkül érkezik, egyelőre kizárólag a kínai piacra.

Ha a februárban bemutatott, hajlítható kijelzős X2-t nem számoljuk, csaknem kilenc hónap telt el, mióta a Huawei bemutatta a legutóbbi csúcskategóriás készülékét. Az amerikai kereskedelmi embargóval szorongatott cég azóta leginkább csak a korábbi telefonjainak kicsit módosított változatait küldte boltokba, ami a piaci részesedésükön is meglátszott, hiszen mindössze egy év alatt a piacvezető pozíciójukból alig néhány százalékos részesedésük maradt, miközben a szankciókkal nem sújtott kínai gyártók villámsebességgel húztak el mellettük.

A P50 bemutatóját többször is el kellett halasztani, a rendszerint márciusban érkező széria így végül csak július 29-én debütálhatott, és a bemutató alapján már azt is lehet sejteni, hogy miért. A Huawei új csúcstelefonja több szempontból is rendhagyó készülék lett, de ezeket a változtatásokat minden bizonnyal a kényszer szülte, amit mi sem jelezhetne jobban, mint hogy a sima P50 a processzor nyers teljesítményében erősebbnek tűnik a drágább P50 Prónál.

Ennek oka, hogy míg a Huawei a P50 Próba még a saját, a tavalyi Mate 40-ben is használt Kirin 9000 processzorát rakta, addig

a P50-be a Qualcomm legújabb, Snapdragon 888 processzora került.

Ez önmagában nem akkora meglepetés, tavaly ősszel mi is beszámoltunk róla, hogy a Qualcomm külön engedélyt kapott az USA Kereskedelmi Minisztériumától, hogy chipekkel lássa el a Huaweit, ennek az együttműködésnek az egyik első "gyümölcse" a most bemutatott P50. Ami annál meglepőbb lehet, hogy bár a Qualcomm és a Huawei processzora is integrálva tartalmazza az 5G-s chipet, a P50-széria minden modellje 5G-s adatkapcsolat nélkül kerül forgalomba. Bár a Qualcomm valóban kapott engedélyt, hogy üzleteljen a Huaweijel, az amerikai cégek 5G-s technológiákat nem adhatnak el a gyártónak, vagyis mind a Huaweinek, mind pedig a Qualcommnak le kellett gyártania a processzorából egy olyan verziót, ami csak 4G-s adatkapcsolattal rendelkezik.

A P50-nek ez lehet az Achilles-sarka, hiszen míg a kínai piacon nem okoz különösebb fennakadást, ha egy telefonban nincsenek Google-szolgáltatások (mivel azok egyébként is be vannak tiltva Kínában), az 5G-s adatkapcsolatot az ázsiai országban is elvárják egy csúcskategóriás telefontól: a Counterpoint Research piackutató adatai szerint 2020 utolsó negyedévében az országban eladott összes készülék 60%-a rendelkezett 5G-s adatkapcsolattal, és joggal feltételezhetjük, hogy ez az arány a prémium szegmensben még magasabb volt.

Ami a Google-szolgáltatásokat illeti, a P50 az első olyan telefon, amivel a Huawei nyíltan elszakad a keresőóriástól, hiszen

a legújabb telefonjukon már gyárilag a saját, HarmonyOS 2.0-ra keresztelt operációs rendszerük fut.

Az új operációs rendszerről a június elején tartott bemutató után írtunk részletesebben.

Telefonokra is megérkezett a Huawei saját operációs rendszere, a HarmonyOS A Huawei nem kis fába vágta a fejszéjét, amikor úgy döntöttek, hogy a HarmonyOS-t telefonokra is elérhetővé teszik, de hogy mekkora szeletet hasíthatnak ki a Google tortájából, az nem csak rajtuk múlik.

A telefon gyenge pontjáról már írtunk, de a P50-nek van azért ütőkártyája is, ami nem más, mint a telefon kamerarendszere. Ez már a sima P50-nél is elég erősnek tűnik, hiszen a lézeres autofókusszal és optikai képstabilizátorral is ellátott 50 megapixeles főkamerát egy 12 megapixeles telefotó objektív és egy 13 megapixeles nagy látószögű lencse egészíti ki, de ahogy a korábbi években, úgy a Huawei most is a Pro modellnek tartogatta az igazi nehéztüzérséget. A főkamera ugyanaz a két telefonban, de a Pro esetében emellé került egy 40 megapixeles monokróm lencse is, a telefotó objektív pedig 12 helyett 64 megapixeles felbontású. Ez megmagyarázza azt is, hogy hogyan lehetséges, hogy a P50 optikai zoomja távolabbra “lát”, mint a P50 Próé (5x-ös valamint 3,5x-ös optikai zoom került a két készülékbe), hiszen míg a 64 megapixeles kamerának köszönhetően a telefon 20x-os hibrid zoommal és 100x-os digitális zoommal rendelkezik, a P50-nél a felhasználóknak be kell érniük 50x-es digitális zoommal (a hibrid zoomról ennél a modellnél nem esett szó). Hogy a a Huawei eltalált valamit, az rögtön nyilvánvalóvá válik, ha ránézünk a DxOMark által közölt tesztfotókra, akik a P50 Prót azonnal a listájuk első helyére emelték, letaszítva onnan a Xiaomi Mi 11 Ultrát.

A korábbi hírekkel ellentétben a két modell a kijelző tekintetében nem sokban különbözik egymástól, a P50 6,5, míg a P50 Pro 6,6 colos OLED kijelzőt kapott, amelyek felbontásban is alig térnek el egymástól (2700x1224 illetve 1228 pixel), így az egyetlen jelentősebb különbség, hogy az előbbi 90, míg utóbbi 120Hz-es képfrissítési rátára képes. A P50 fixen 8 GB RAM-mal érkezik, míg a Próból lesz 12 GB RAM-mal és 512 GB tárhellyel ellátott modell is, a kicsit nagyobb akkumulátoron kívül pedig az egyetlen különbség, amit felfedeztünk, hogy a 66 wattos gyorstöltés mellett a Pro modell 50 wattos vezeték nélküli töltést is kapott. A kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasót, az IP68-as por- és vízállóságot valamint a WI-FI 6 adatkapcsolatot ebben a kategóriában már talán nem is igazán kell külön említeni, annyira magától értetődőnek számít mindegyik.

Ahogy említettük, a P50-széria egyelőre csak Kínában lesz elérhető, és a bemutatón nem is érkezett azzal kapcsolatos hír, hogy a világ többi részén mikor kerülhet forgalomba. A sima P50 az ázsiai országban 4488, míg a Pro változat 5988 jüanos áron kerül majd forgalomba, ami hajszálpontosan megegyezik a tavalyi P40-széria árszabásával. Ebből kiindulva feltételezhetjük, hogy ha valamikor megérkeznek a magyar piacra, itt is hasonló árakra számíthatunk, mint egy évvel korábban, vagyis a P50 ára 288 ezer, míg a P50 Pro ára 395 ezer forint körül alakulhat. A Huawei a csütörtöki bemutatón valószínűleg nem fedte fel az összes lapját, hiszen ahogy tavaly, úgy idén is számíthatunk egy P50 Pro+ modellre is, aminek a bejelentése később várható.

További cikkek a témában:

Milyen lenne az élet Google nélkül? Nem tudjuk! Milyen esélyei vannak egy telefonnak 2020-ban, amin nincs se Google Play, se Gmail, se Google Maps? Adtunk neki egy esélyt, hogy kiderítsük.

Kihagyott ziccer, de bombagól is lehet még a Huawei Watch 3 Pro A Huawei Watch 3 Pro a kínai gyártó korábbi okosóráihoz hasonlóan kitűnő választás bármilyen sporthoz, emellett több helyzetben a telefonunkat is kiválthatja. Az ára miatt viszont mindenképpen érdemes átgondolni, mielőtt a vásárlás mellett döntenénk.

A Xiaomi megelőzte az Apple-t, már ők a világ második legnagyobb mobilgyártója A Canalys piackutató friss adatai szerint 2021 második negyedévében a Xiaomi több telefont adott el, mint az Apple.


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Az internetes csalások és kártevők világa minden eddiginél kifinomultabbá vált, a védtelen felhasználók pillanatok alatt áldozattá válhatnak. Az óvatosság önmagában nem elég.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.