A Jeff Bezos által alapított vállalat várakozásai nem voltak alaptalanok, hiszen már 2019-ben bemutatták a saját holdkompjuk, a Blue Moon prototípusát, miközben a SpaceX hasonlóval nem rendelkezik - Elon Musk cége a most készülő Starshippel szállítaná az asztronautákat a Hold körül keringő Lunar Gateway űrállomásról az égitest felszínére, ezzel az ajánlatukkal pedig áprilisban el is nyerték a NASA által kiírt pályázatot.
A Blue Origin - valamint a pályázat elnyerésére szintén esélyes Dynetics - azonnal megtámadta a döntést, azonban az Egyesült Államok számvevőszéke nemrég helyben hagyta az eredeti szerződést, és megállapították, hogy a NASA semmilyen beszerzéssel kapcsolatos törvényt vagy rendeletet nem sértett a döntésével.
A Blue Origin azzal az indokkal támadta meg a SpaceX és a NASA megállapodását, hogy az űrügynökség az utolsó pillanatban változtatott a feltételeken, emellett azt is kifogásolták, hogy szerintük a NASA veszélybe sodorta a Holdra szállás 2024-re kitűzött céldátumát azzal, hogy csak egy céget bízott meg a feladattal. Bár a NASA-tól valóban nem ritka, hogy egy adott feladattal egyszerre több céget is megbíz, konkrétan erről a pályázatról már korábban is azt nyilatkozták, hogy az egy győztes kihirdetése volt a legjobb megoldás, aminek elsősorban anyagi okai voltak. A Egyesült Államok Kongresszusa az űrügynökség által igényelt 3,3 milliárd dollár helyett mindössze 850 millió dollárt ítélt meg a leszállóegység megépítésére, így a NASA-nak erősen össze kellett húznia a nadrágszíjat. Többek között ez is szerepet játszhatott abban, hogy végül a legolcsóbb ajánlatot tevő SpaceX-et hirdették ki győztesnek.
Jeff Bezosék viszont a jelek szerint nem akarják elengedni a 2,9 milliárd dolláros szerződést, ugyanis hétfőn egy szövetségi bíróságon támadták meg újra a döntést, ami szerintük jogellenesen született. A számvevőszék döntése után a NASA a szerződésben foglalt összeg első részletét, 300 millió dollárt azonnal át is utalt a SpaceX-nek, viszont egyelőre nem lehet tudni, hogy az újabb fordulat milyen hatással lesz a holdkomp fejlesztésére.
Ha a projektet megint le kell állítani, az akár döntő hatással is lehet Artemis-programra, amelyről a NASA Főfelügyeleti Hivatalának múlt héten kiadott jelentése megállapította, hogy komoly csúszásban van, emiatt valószínűtlen, hogy 2025 előtt ismét ember lépjen a Hold felszínére. A jelentés az új űrruha valamint az SLS rakéta a vártnál lassabb fejlesztése mellett a késlekedés okai között jelölte meg azt is, hogy a Blue Origin fellebezést nyújtott be a holdkomp miatt, így a NASA-nak hónapokra le kellett állítania a projektet.
A SpaceX mindeközben igencsak jól halad a Starship fejlesztésével, amelyhez már a Super Heavy hordozórakéta is elkészült, így már csak a Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) engedélyére várnak, hogy élesben is kipróbálhassák a teljes rakétarendszert. Elon Musk nemrég a Twitteren arról írt, hogy a SpaceX valószínűleg már 2024 előtt is készen fog állni arra, hogy embereket vigyenek a Hold felszínére, ami nem is tűnik túl optimista jóslatnak, hiszen a legfrissebb ütemterv szerint a SpaceX 2024-ben már a Marsra akar rakétát küldeni.
(Cnet, Fotó: Blue Origin)