Jeff Bezost megváltoztatta az űrutazás, meg akarja menteni a Földet

2021 / 07 / 21 / Felkai Ádám
Jeff Bezost megváltoztatta az űrutazás, meg akarja menteni a Földet
Bezos átélt egy speciális hatást, amit csak az űrhajósok éltek át korábban, és ez saját bevallása szerint megváltoztatta: többet akar tenni a bolygó megmentéséért.

Az Overview Effect egy olyan hatást jelent, amit egyedül csak az űrhajósok tapasztalhatnak meg, amikor először megpillantják a Földet az űrből annak teljes valójában. Hála az egyre fejlődő számítógépes grafikának, filmeknek és videójátékoknak, ezt a hatást valamennyire el tudjuk képzelni, úgy igazán átélni azonban valószínűleg nem, legalábbis amíg meg nem tapasztaltuk személyesen, hogy elszakadunk a bolygótól. Az Overview Effect kifejezést egyébként Frank White még 1987-ben megjelent, azonos című könyve ihlette, de Carl Sagan Pale Blue Dot beszéde szintén ezt írja körül. A hatás lényege, hogy megváltoztatja az illető perspektíváját a Földről, valamint az emberiségről. Az Apollo 14 asztronautája, Edgar Mitchell így írta le a hatást:

„Azonnal kifejlődik benned egy globális öntudat, hogy fontosak lesznek számodra az emberek, és egyből elégedetlen leszel a világunk állapotával, és késztetést érzel, hogy tegyél valamit. Onnan kintről a nemzetközi politika annyira szánalmasnak tűnik. Tarkón szeretnél ragadni egy politikust, és kirángatni negyedmillió mérföld magasra, és azt mondani neki, hogy: Ezt nézd, te anyaszomorító!”

Azt nem tudni, hogy Bezos is nyakon ragadna-e politikusokat, de Sydney Brownstone szerint, aki mostanság írt erről a hatásról, az Overview Effect épp a fentiek miatt a spirituális tartóoszlopa napjaink kereskedelmi űrutazásának – tudniillik minél többen élik át ezt a hatást, annál többekben fejlődik ki ez a globális öntudat és felelősségérzet.

Mint pedig arról mi is beszámoltunk, Jeff Bezos, aki a világ egyik leggazdagabb embere, tegnap a cége, a Blue Originnek a rakétájával emelkedett több mint száz kilométeres magasságba. Habár azon el lehet vitatkozni, hogy Bezos mennyire tekinthető így űrhajósnak – az ezzel kapcsolatos polémiára szintén kitértünk a lenti cikkünkben –, ám ez puszta formalitás, és semmit sem von le abból az élményből, amit ezek az emberek átéltek.

Jeff Bezos feljutott a világűrbe A világ leggazdagabb embere saját cégének, a Blue Originnek a rakétájával emelkedett több mint száz kilométeres magasságba.

Bezos a repülést követően az NBC-nek nyilatkozott, és elmondása szerint az utazás csodálatos volt, nincsenek rá szavak – pontosabban nem tartja magát elég tehetségesnek ahhoz, hogy megfelelő szavakba ültesse át az élményt. Ezt követően Bezos nagyon hasonlóan beszél Edgar Mitchellhez:

„Ha a bolygóra nézel, akkor nincsenek határok. Ez egyetlen bolygó, amin osztozunk, és ami törékeny.”

Hozzátette azt is, hogy az utazás megerősítette őt abban, hogy megoldja a klímaváltozást, és az űrtechnológiákba történő befektetés segítheti a következő generációkat is. Bezos külön kiemelte, hogy a kilövésekhez többször felhasználható rakétákra van szükség, és hozzátette, hogy a szennyező iparágakat az űrbe lehetne telepíteni, hogy ne a Földet károsítsák. Mint elmondta:

„Utat kell építenünk az űrbe, hogy a gyerekeink és az ő gyerekeik felépíthessék a jövőjüket. Itt élünk ezen a csodálatos bolygón, és el sem tudjátok képzelni, mennyire vékony a légkör, ha az űrből tekintünk le rá.

Bezos beszélt még az NBC-nek az űrutazás élményéről is, és felidézte, milyen érzés volt, amikor a kilövéskor belenyomódott az ülésébe, majd hirtelen súlytalanul lebegni kezdett. A milliárdos tökéletes repülésről beszélt, és a súlytalanság állapotát meglepően természetes érzésként írta le. A Blue Origin a remények szerint a közeljövőben már fizető utasokat fog szállítani, és bár Bezos előbb ezeket az utasokat juttatná fel az űrbe, ő maga is szeretne még részt venni ilyen repülésben.

További cikkek a témában:

A New Sheparddal utazó nyolcvankét éves pilótanő lesz a legidősebb ember, aki valaha elérte az űrt Jeff Bezos és testvére július 20-án indulnak az űrbe több utas társaságában: egyikük már lefoglalta a helyet 8 milliárd forintnyi összegért, de személyazonossága egyelőre ismeretlen, másikuk már biztosan a 82 éves Wally Funk lesz, aki a hatvanas években űrhajós kiképzésen is részt vett, csak éppen akkor még a NASA nem engedélyezte, hogy nők is asztronauták lehessenek.

Mekkora kockázattal jár Jeff Bezos űrutazása? Jeff Bezos váratlanul bejelentette, hogy öccsével együtt részt vesz a cége által fejlesztett New Shepard rakéta első olyan kilövésén, melyen emberek is tartózkodnak majd a jármű fedélzetén. Mekkora esély van arra, hogy valami elromoljon?

Ha lemaradtál róla, most megnézheted a Virgin Galactic történelmi útját, amelynek során először szállítottak űrturistákat a világűrbe A teljes közvetítés több mint két óráig tartott, de kiválogattuk a legfontosabb részeket.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.