Jeff Bezos feljutott a világűrbe

2021 / 07 / 20 / Bobák Áron
Jeff Bezos feljutott a világűrbe
A világ leggazdagabb embere saját cégének, a Blue Originnek a rakétájával emelkedett több mint száz kilométeres magasságba.

Az Amazon alapítója az eredeti tervekhez képest kicsit később, magyar idő szerint kedd délután 15.14-kor emelkedett magasba a Blue Origin New Shepard rakétájával, amelynek ez volt az első utasokkal végrehajtott tesztje. Bezoson kívül a kabinban még három ember tartózkodott: a fivére, Mark Bezos, valamint Wally Funk és Oliver Daemen, akik 86 és 18 éves koruknak köszönhetően a világ legidősebb valamint legfiatalabb emberévé váltak, akik valaha eljutottak az űrbe.

A rakétát a Blue Origin bázisáról, a texasi Van Hornból lőtték fel, és alig négy perc alatt érte el a 107 kilométeres, maximális magasságot. Itt a kabin levált a hordozórakétáról, ami a saját hajtóművével tért vissza a Földre, míg az utasfülke ejtőernyőkkel landolt néhány perccel később. Az egész utazás alig tíz percig tartott.

A sikeres teszt jelentős mérföldkőnek számít a Blue Origin történetében, akik kereken 15 éve kezdték el fejleszteni a szuborbitális rakétájukat. A keddi kilövés előtt a rakétával már 14 sikeres kilövést hajtottak végre, azonban ezek a tesztek mind utasok nélkül zajlottak. A Blue Origin célja - a Virgin Galactichoz hasonlóan - egy olyan kereskedelmi szolgáltatás felépítése, amelynek keretében rendszeresen tudnak űrturistákat szállítani a világűrbe, és mivel a mostani teszthez már megkapták a Szövetségi Légügyi Hatóság jóváhagyását arra, hogy civileket szállíthassanak, így elvileg ez akár már jövőre megkezdődhet. Korábbi hírek szerint a New Shepardra egy jegy 200 ezer dollárba, vagyis csaknem 61 millió forintba fog kerülni, ez nagyságrendileg ugyanannyi, mint amennyiért a konkurens Virgin Galactic szállítja az embereket az űrbe.

A világ leggazdagabb embere ma felmegy a világűrbe a saját rakétájával Jeff Bezos a tervek szerint délután 3-kor indul el a New Shepard rakétával, a kilövést a Blue Origin honlapján lehet élőben követni.

Asztronauta-e Jeff Bezos?

Ez attól függ, hogy kit kérdezünk. A Blue Origin szerint mivel a New Shepard átlépi a száz kilométeres magasságban húzódó Kármán-vonalat, az utaskabinban tartózkodók asztronautának számítanak. Ám ahogy arra a Business Insider cikke is rávilágít, a világűr határa nem igazán egzakt fogalom, hanem közmegegyezés eredménye - már amennyire egyáltalán beszélhetünk közmegegyezésről. A NASA például minden olyan amerikai űrhajósnak odaítéli az "asztronauta szárnyakat", akik egy repülés során 50 mérföldnél (azaz 80,5 kilométernél) magasabbra emelkednek, de az utóbbi időben olyan ötlet is felmerült, hogy a világűr határát inkább 150 kilométernél kéne meghúzni.

Bár asztronauta kitüntetésből több is létezik, Bezos és útitársai minden bizonnyal a Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) Commercial Astronaut Wings (kereskedelmi asztronauta szárnyak) kitüntetését kaphatják meg, amit az FAA korábban már a Virgin Galactic tesztpilótáinak is odaítélt, miután sikerült átlépniük a 80 kilométeres magasságot.

FRISSÍTÉS: ahogy arra a Futurism felhívta a figyelmet, Jeff Bezos és a többi utas az FAA kritériumai alapján sem minősülnek asztronautának, a kereskedelmi asztronautáknak járó kitüntetést ugyanis csak azok kaphatják meg, akik az űreszközök személyzeteként emelkednek a magasba. Érdekes, hogy korábban Branson ennek ellenére is megkapta a kitüntetést, mivel hivatalosan volt feladata az utazás alatt, mégpedig az "ügyfélélmény értékelése".

(Borítókép: Blue Origin)

További cikkek a témában:

A világ leggazdagabb emberei azon versenyeznek, hogy ki jut el előbb a világűrbe Azt gondolhatnánk, hogy ha valakinek annyi pénze van, mint Jeff Bezosnak vagy Richard Bransonnak, még azt is kétszer meggondolja, hogy menjen le egy lépcsőn, ehhez képest a két milliárdos a hírek szerint most éppen azon versenyez, hogy a másik előtt jussanak fel a világűrbe.

Az űrversenyek kora 1. rész – Milliárdosok Míg az előző évszázadban az űrverseny nemzetek, sőt ideológiai blokkok között zajlott, addig ma már komplexebb a felállás. Két cikkben vesszük sorra, kik állnak a rajtvonalhoz és mik a tétek a jelen és a közeljövő űrversenyeiben.

Valóságshowban fogják kiválasztani, hogy ki tölthet el egy hetet a Nemzetközi Űrállomáson A Discovery Channel műsorába bárki jelentkezhet, aki az USA-ban él. A fődíj egy űrutazás.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.