Ekkor arra kérték a vezetőket, nyilatkoztassák ki, hogy a klímavészhelyzet globális, és tegyenek érdemleges lépéseket a Föld kizsákmányolásának megszüntetéséért. Mivel ez nem történt meg, a kutatók új tanulmányt készítettek, melyben többek között kiemelik, hogy korábban soha nem látott mértékben emelkedett a klímaváltozással összefüggő katasztrófák száma, a hőhullámoktól kezdve az áradásokon és ciklonokon át a pusztító tűzvészekig.
A szakértők harmincegy olyan mutatót különböztetnek meg, amelyek segítségével a Föld életjeleit mérik, és szerintük ebből a harmincegy mutatóból mostanra
tizennyolc rekordszintre emelkedett: ide sorolható például az üvegházhatású gázok koncentrációja, a gleccserek vastagsága és az erdőirtás is.
A kutatók továbbá kifejtik, hogy hiába csökkent az üvegházgázok emissziója a koronavírus-járvány alatt, a szén-dioxid és a metán szintje mégis csúcsot döntött az idei évben.
A gleccserek esetén a tizenöt évvel korábbi adatokhoz képest harmincegy százalékkal gyorsult az olvadásuk, valamint 2020-ban rekordmennyiségű terület semmisült meg a brazíliai erdőkből, melynek következtében a helyi esőerdők széndioxid-kibocsátóvá váltak. Végezetül a szerzők arra is figyelmeztetnek, hogy a haszonállatok száma mostanra elérte a négymilliárdot, köztük zömében szarvasmarhák és birkák, melyek össztömege meghaladja a Földön élő összes ember és vadon élő állat össztömegét.
Eredményeikre egyfajta bizonyosságként tekintenek arra vonatkozóan, hogy vészesen közelít, sőt talán már el is jött az a pont, ahonnan már nem fordulhatunk vissza, vagyis helyrehozhatatlan éghajlati átalakulásra készülhetünk. A lehetséges katasztrófák között említik a grönlandi és az antarktiszi jégtakaró felolvadását, valamint a korallzátonyok pusztulását, amit szintén a melegedés okozhat.
A kutatók ezért azonnali, de főként radikális lépéseket sürgetnek. Szerintük végérvényesen fel kellene számolni a fosszilis energiahordozók használatát, számottevő mértékben csökkenteni a károsanyag-kibocsátást, helyreállítani az ökoszisztémákat, növényi alapú étrendre váltani, illetve stabilizálni a Föld népességét.
(Forrás: Eurekalert, fotó: Unsplash/Catalin_Pop)