Holdraszállás testközelből, belépés a Tienhóba, friss minták a holdi Oceanus Procellarumról - megnyílt a világ legnagyobb csillagászati múzeuma

2021 / 07 / 24 / Bobák Zsófia
Holdraszállás testközelből, belépés a Tienhóba, friss minták a holdi Oceanus Procellarumról - megnyílt a világ legnagyobb csillagászati múzeuma
Megnyitott Sanghajban a világ legnagyobb csillagászati múzeuma, amelynek külső kialakítása a három test problémát jeleníti meg és a Nap, a súlytalanság, valamint a végtelen univerzum látványát tükrözi.

A hatalmas épületet az Ennead Architects new york-i székhelyű építésziroda álmodta meg, akik már máskor is terveztek látványos épületeket a Távol-Keleten, többek között a a Huawei wuhani központját és a ByteDance Houhai tornyát is, amely előreláthatólag 2024-re fog felépülni. A Sanghaj Csillagászati Múzeum projektje 2014-ben kezdődött, mikor a cég megnyitotta irodáját a városban és még abban az évben kiválasztották az ambiciózus intézmény megtervezésére. A múzeum, amely egyben planetáriumként is szolgál, már kívülről is a bolygók mozgását és az univerzum működését jeleníti meg, a tervezők szándéka szerint ezzel egyből, még belépés előtt immerzív élményt biztosítanak a látogatók számára. A struktúra három részből áll:

  • az arany színű Oculus a főbejárat felett helyezkedik el és az idő múlását szimbolizálja azzal, hogy a Nap mozgásának lenyomatát jeleníti meg a téren
  • a Sphere egy óriási planetárium, amely alulról, a nézőtér felől nézve egy lebegő félgömbnek tűnik, a súlytalanság élményét szimbolizálva és egyben az univerzum ősi formáit felidézve
  • a Fordított Dóm üvegből készült szerkezete az ég zavartalan látványát nyújtja, amelyet nem homályosítanak el a szokásos városi fények és egyéb figyelemelterelő tényezők

A három egység kapcsolata az égi mechanika háromtest-problémájára utal, amely három égitest mozgásának egymással való kapcsolatát és kölcsönhatásait mutatja be. A gravitációs interakciók nehezen kibogozható rendszerét Newton óta próbálják megfejteni a csillagászok és matematikusok, de az előrelépések ellenére sem sikerült teljes egészében megfejteni a problémát, mivel a káosz és rendezettség együttes jelenléte olyan komplex leírásokat igényel, amelyet még speciális szoftverekkel is hetek vagy hónapok munkájába kerül kiszámítani.

A múzeum belülről testközelbe hozza a csillagászat világát: bemutatja a Foucault inga kísérletet, azt, ahogyan egy fekete lyuk spagettiként szippant fel egy csillagot, a kozmikus háttérsugárzást, be lehet lépni Kína első valódi űrállomásának központi részébe, a Tienho modul belsejébe és megtekinteni a Jütu 2-őt, valamint AR és VR technológiával olyan helyekre is el lehet látogatni, ahová a valóságban csak kevesek jutnak el. Így bárkiből Holdon sétáló asztronauta is válhat egy rövid időre, bár nem teljesen a valóságnak megfelelő gravitációs körülmények között. Ezenfelül 70 meteorit is kiállításra került, és közelről lehet megvizsgálni egy kilenc milligrammos holdi kőzetet is (Lunar sample No. 007), amely abból a mintából származik, melyet az Oceanus Procellarum területéről hozott le a Földre a Holdat decemberben meglátogató Csang'o-5 űrszonda.

(Fotó: Ennead Architects)

További cikkek a témában:

Múzeumok és a klímaválság, avagy hogyan módosul az intézmények szerepe a jövőben? A világ múzeumai egyre inkább felismerik, hogy döntő szerepük van a társadalom klímaválságra adott válaszának kialakításában és támogatásában, ezért ki így, ki úgy igyekszik különböző megoldási stratégiákat találni a problémára. Londonban például idén megnyílt egy múzeum, ami a világon elsőként csökkenti szénlábnyomát. Persze, ahogy mondani szokás: ez még csak a jéghegy csúcsa.
A teljes gyűjteményét elérhetővé tette online a Louvre A világ leghíresebb múzeumának több mint 482 ezer műalkotást felvonultató gyűjteményét immár bárki megnézheti az interneten.
Ultramodern víz alatti múzeum épülhet egy hajóroncs körül A 21. Század múzeumai akár víz alatt is épülhetnek, különösképp, mivel az ilyen látványosságok egyre népszerűbbek. A ZJA építészeti stúdió által tervezett egyedülálló új múzeumi projekt ezt emeli a négyzetre, a 18. században Anglia partjainál elsüllyedt Amszterdam nevű hajó roncsa körül épülő víz alatti múzeum terveivel.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.