Az Oppo bemutatta az eddigi legolcsóbb táblagéppé kinyitható telefont

2021 / 12 / 17 / Bobák Áron
Az Oppo bemutatta az eddigi legolcsóbb táblagéppé kinyitható telefont
A Samsung Galaxy Z Fold nyomdokaiban járó Oppo Find N semmivel sem drágább, mint egy hasonló képességű hagyományos telefon.

Miközben a legtöbb technológiai újdonságnál sok-sok évbe és jónéhány generációba telik, mire a gyártók "kiegyeznek" abban, pontosan mi is a legpraktikusabb forma, a hajlítható kijelzős telefonoknál ez a folyamat látszólag mindössze két generáció alatt végbement. Bár a Huawei egy ideig próbálkozott egy merőben más megközelítéssel, a Mate X2-nél már ők is átvették a Samsung által kitalált dizájnt, a Xiaomi pedig idén tavasszal már eleve egy olyan készülékkel lépett piacra, ami megjelenésre szinte egy az egyben olyan volt, mint a Z Fold 2.

A globális piacon egyre komolyabb részesedéssel bíró, mára a világ negyedik legnagyobb mobilgyártójává avanzsált Oppo első ránézésre szintén nem akarta feltalálni a spanyol viaszt, a szerdán bemutatott Oppo Find N is a jól bevált utat követi: a telefon előlapján egy kisebb, a belsejében pedig egy hajlítható, nagyobb kijelzőt találunk, így a készülék hagyományos okostelefonként és táblagépként is használható.

Megérkezett Magyarországra a világ negyedik legnagyobb mobilmárkája Bár az Oppo évek óta meghatározó szereplő a mobilpiacon, a kínai márkának egészen eddig nem volt hivatalos képviselete Magyarországon.

A The Verge cikke szerint ami a Fold N-t jelentősen megkülönbözteti a többi hasonló készüléktől, hogy bár a fotókon ez nem igazán jön át, az Oppo telefonja jóval kisebb a konkurenciánál: az előlapi, 1972x988 pixeles felbontású AMOLED kijelző mindössze 5,49 colos, ami ma már kifejezetten kicsinek számít a hagyományos telefonok között is. Hogy az Oppo telefonja mennyire kicsi, arról az Android Authority készített néhány beszédes fotót, amiket ide kattintva lehet megnézni. A kisebb kijelzőnek meglehet az az előnye, hogy a normál mobiloknál jóval vastagabb készüléket így is könnyen lehet egy kézzel kezelni, de hogy ez valóban így van-e, azt csak azután fogjuk tudni megmondani, ha már kézbe vettük a telefont. Ami rögtön szembetűnik, hogy az előlapi kijelző jóval kevésbé hosszúkás, mint a Z Foldé, a 2:1-es képarányával sokkal inkább a hagyományos telefonok méreteit idézi, ugyanakkor a képfrissítési rátája mindössze 60Hz-es, ami csúcskategóriás telefonoknál ma már ritkaságszámba megy.

A telefonnak természetesen a belső kijelzője is kisebb, de a 7,1 colos képátlójával még így is pont belefér a táblagép kategóriába. Bár ma már vannak olyan okostelefonok, amik közel hasonló méretű képernyővel rendelkeznek (a tavalyi Note 20 Ultrának például 6,9 colos volt a képátlója), ám ahogy arról a belső kijelző 1920x1792 pixeles felbontása is árulkodik, a képernyő szinte négyszögletes, ami egyszerre jelenthet előnyt és hátrányt is. A belső kijelző természetesen szintén AMOLED és ez már képes 120Hz-es képfrissítésre is, ami mellett HDR10+ támogatással is rendelkezik.

A telefon egyéb specifikációi nagyjából megfelelnek annak, amit egy mai csúcskategóriás készüléktől elvárhatunk: a legújabb Snapdragon 888 processzort és 8 vagy 12 GB RAM-ot találunk benne, ami mellé 256 vagy 512 GB tárhely párosul. A hátlapon egy 50 megapixeles, optikai képstabilizátorral is ellátott főkamerát, egy 2x-es optikai zoommal rendelkező, 13 megapixeles telefotólencsét valamint egy 16 megapixeles nagy látószögű lencsét találunk, az előlapi kamerák pedig mindkét kijelző esetében 32 megapixelesek. A 4500 mAh-os akkumulátort 33 wattal lehet tölteni, emellett a telefon rendelkezik 15 wattos vezeték nélküli töltéssel és fordított töltési lehetőséggel is - utóbbi azt jelenti, hogy a vezeték nélkül tölthető más eszközeinket (például fülhallgatót, okosórát) a telefonra rátéve is feltölthetjük.

Ahogy a hajlítható telefonoknál megszokhattuk, az ujjlenyomat-olvasó itt is a készülék oldalára, a bekapcsológombba került, a Find N viszont a Z Folddal ellentétben nem vízálló. Bár képességeiben némileg elmarad a Samsung telefonjától, a Find N-nek van egy komoly előnye: Kínában a kevesebb RAM-mal ellátott változat 7699 jüanos áron, vagyis alig négyszázezer forintért kerül boltokba, ami ugyan nem olcsó, de már bőven belefér abba a sávba, amiben a mai csúcskategóriás telefonok mozognak. Ezzel nem csak a hatszázezer forint feletti Z Fold 3-nál kerül lényegesen kevesebbe, de az Mi Mix Foldnál is jelentősen olcsóbb. Utóbbi telefonhoz hasonlóan egyelőre a Find N sem lesz kapható az európai piacon, hiszen az Oppo kizárólag Kínában kezdte meg az értékesítést.

Bár a Z Fold 3 augusztusi bemutatásával a hajlítható kijelzős telefonok már a harmadik generációjukat tapossák, azt egyelőre még mindig korai lenne megmondani, hogy hosszú távon milyen szerepet töltenek majd be a mobilpiacon. A csupán részlegesen elérhető adatok mindenesetre eléggé biztatónak tűnnek a gyártók számára, hiszen a hírek szerint a Samsung a Z Fold 3-ból és a Z Flip 3-ból a bemutató utáni egy hónapban többet adott el, mint ahány hajlítható kijelzős telefont az azt megelőző két évben összesen értékesítettek, a Z Fold 3-ból pedig még úgyis ötször annyi fogyott, mint a Z Fold 2-ből összesen, hogy a telefon csupán kisebb ráncfelvarrást kapott az előző generációhoz képest. Bár a gyártó konkrét számokat nem közölt, de piacelemzők szerint a Samsung korábbi telefonjaiból nagyságrendileg kétmillió fogyhatott, vagyis az új készülékeket is nagyjából ennyien vásárolhatták meg az első hónapban.

A Counterpoint Research decemberben már arról számolt be, hogy az USA-ban a Samsung által eladott készülékeknek a 12%-a hajlítható kijelzős telefon volt, a piacelemző szerint pedig 2023-ra a szegmens eladásai akár a tízszeresükre is emelkedhetnek. Bár az elemző szerint a Samsungnak nincs miért aggódnia, hiszen két év múlva még mindig nagyjából 75%-os részesedéssel fognak rendelkezni a hajlíthatók piacán, ugyanakkor ahogy azt a Fold N bemutatója is jelzi, a következő években egyre komolyabb konkurenciával kell majd szembenézniük.

(Fotó: Long Wei/Costfoto/Future Publishing via Getty Images, Wang Gang/VCG via Getty Images)

Hajlítható kijelzős telefonra cserélte a Samsung a Note-szériát A Samsung a szokásos, augusztus eleji bemutatón az új Note-széria helyett ezúttal két hajlítható kijelzős telefont mutatott be - köztük egy olyat, ami az eddigiekhez képest szinte már olcsónak tűnik.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Agyba ültetett Neuralink implantátummal, gondolatok útján generáltak posztot
Agyba ültetett Neuralink implantátummal, gondolatok útján generáltak posztot
Nem ez a világ első, pusztán gondolatokkal létrehozott közösségi média bejegyzése, de az első, amit Elon Musk cégének, a Neuralinknek eszközével alkottak meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.