Tudás

Az állat, amit Darwin a legjobban gyűlölt és ami nélkül nem született volna meg A fajok eredete

Charles Darwin az HMS Beagle-en tett útjáról érdekes elgondolásokkal tért vissza Angliába, de a természetes szelekcióról szóló elméletének kidolgozásához szüksége volt egy kezdő lökésre, amit a mindössze néhány milliméteres Mr. Arthrobalanus adott meg neki.
Techno

Az Oppo és a Huawei is bemutatta az új csúcskategóriás telefonjait

A Samsung, a Xiaomi, a Honor és a OnePlus után a napokban az Oppo és a Huawei is bemutatta a 2023-as csúcskategóriás telefonjait, így nagyjából elmondható, hogy a Magyarországon jelentősebbnek számító gyártók közül márciusra mindenki kiterítette a lapjait.
Tudás

Az agyi folyamat, ami miatt túlérzékeny lesz az ember a kialvatlanságtól

Matthew Walker alvástudományi szakértő magyarázza el, milyen hatása van az emberi testre az alváshiánynak és az álmoknak.
Techno

Mire használják a magyar számítógépet, aminek kapacitása ötvenezer laptop teljesítményével ér fel?

Januárban adták át Magyarország első petaflops-os kapacitású szuperszámítógépét - utánajártunk hogyan segíti elő a kutatásokat.
Techno

Emberi intelligenciára emlékeztető jeleket produkál a GPT legújabb verziója

Legalábbis a Microsoft mérnökeinek a tanulmánya szerint a GPT–4 AGI-ra jellemző “szikrákat” mutat, mint írják: hiszünk abban, hogy a GPT-4 intelligenciája valódi paradigmaváltást jelez a számítástechnika területén és azon is túl.
Bolygó

Több mint 700 tonna hulladékot gyűjtöttek össze és hasznosítottak újra Kárpátalján alig egy év alatt

Az összesen 724 tonna, szelektív módon begyűjtött hulladékot teljes egészében újra is hasznosították. Ennek kapcsán szakértőket kérdeztünk arról, hogy áll ma az újrahasznosítás ügye Magyarországon és Európában, milyen jó és rossz gyakorlatok vannak, mi várható a jövőben.
Tudás

A magyar mentőorvos, aki a Titanic 705 utasát mentette meg

Lengyel Árpád példátlan helyzetben állt helyt, és bár emléke kezdett feledésbe merülni, egyre több helyen kerül elő a neve. Most egy új kiállítás keretében pedig nem csak a Titanic-kal kapcsolatos tevékenységébe, de a századelős orvoslás világába is betekinthetünk.
Techno

Kiderült, mi a helyzet az USA vadászgépei által februárban lelőtt objektumokkal kapcsolatos felvételekkel

Februárban nyugodtan mondhatjuk, hogy páratlan eseményekre került sor – egy kínai kémballon kilövését követően amerikai vadászgépek három azonosítatlan tárgyat is kilőttek az USA és Kanada felett. Hogy pontosan mik voltak ezek a tárgyak, azt máig nem tudni.
Techno

Ezt tudja egy telefon, ami 600 ezer forintba kerül

A Samsung Galaxy S23 Ultra Snapdragon processzort és 200 megapixeles kamerát is kapott, emellett pedig nagyjából minden tud, amit egy mai csúcskategóriás telefonnak tudnia kell. Kérdés, hogy ez mennyire fogja meggyőzni a vásárlókat arról, hogy érdemes kiadniuk 600 ezer forintot egy új telefonra.
Techno

Mennyire károsak a civilekre a szegényített urántartalmú lövedékek?

A britek nem csak tankokat, de olyan lövedékeket is küldenek Ukrajnába, amelyek szegényített uránt tartalmaznak. Az oroszok szerint ez már nukleáris fegyverkezés. Mi igaz ezekből az állításokból, és veszélyt jelentenek-e ezek a lövedékek a polgári lakosságra az urántartalmuk okán?
Techno

Megérkezett a Google chatbotja, ami úgy kommunikál, mint egy valódi ember

A keresőóriásnak négy hónapjába telt, hogy reagáljon a ChatGPT elsöprő népszerűségére, de az első vélemények szerint a Bard egyelőre még nem tudja felvenni a versenyt az OpenAI chatbotjával.
Bolygó

Azonnal tennünk kell valamit, vagy kifutunk az időből

Röviden így lehetne összefoglalni az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) frissen kiadott jelentésének lényegét, amely minden eddiginél pontosabb képet ad arról, hogyan állunk a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Tudás

A velünk vívott háború, vagy a klímaváltozás okozhatta a neandervölgyiek kihalását?

Mivel a neandervölgyi ember és homo sapiens egy ideig azonos időben és helyen élt, értelemszerűen megjelent a fajok közötti versengés, ami könnyen vezethetett a gyengébbik faj kihalásához, emellett azonban a neandervölgyiek eltűnésének  számos más oka is lehetett.
Techno

Mostantól sokkal könnyebben kezelhető a Microsoft 365 - megérkezett a Copilot

A legújabb nyelvi modellre, a GPT-4-re épül a Microsoft által frissen megjelentetett szolgáltatás, aminek köszönhetően a munka unalmas részleteit elfelejthetjük.
Tudás

Az aknafedél, ami a legenda szerint kijutott az űrbe egy nukleáris robbanás során

A Szputnyikot is megelőzve az űrbe kijutó aknafedél legendája nem teljesen hamis, bár éppen a lényegi rész, a világűr meglátogatása valószínűleg túlzó állítás. Az azonban valószínű, hogy a fedél addig sosem látott sebességre gyorsult az Operation Plumbbob során.
Bolygó

Egy feltaláló álma, hogy milliónyi szemétevő cápa keringjen a világban

A "cápák" olyan robotok, amelyek szájába bármi bekerülhet a műanyaghulladékoktól kezdve a nemkívánatos organikus összetevőkig, és a vizeket megszűrve nem csak tisztább környezetet hagynak maguk után, hanem az újrahasznosításban is segítenek.
Űr

Furán titkolózik az amerikai hivatal arról az objektumról, amely a Pentagon tisztviselője szerint idegen szonda is lehet

Az információs szabadságról szóló amerikai törvény segítségével próbálták újságírók kideríteni, hogy mit tud az USA hivatalosan arról a jelentős felfedezésről, hogy 2014-ben egy csillagközi objektum becsapódott a Földbe. Ez az objektum egyébként az, ami a Pentagon AARO vezetője szerint egy idegen szonda is lehet. Egyelőre furán késlekedik a dokumentumok kiadása.
Techno

Profin manipulálja az embereket és a képeket is képes értelmezni a ChatGPT továbbfejlesztett változata

Az OpenAI kedden mutatta be a GPT-4 nyelvi modellt, amely több területen is jelentős előrelépést jelent a ChatGPT által is használt GPT-3.5-höz képest. A mesterséges intelligencia könnyedén teljesíti a legnehezebb felsőoktatási vizsgákat, egy teszt során pedig arra is rávett valakit, hogy igazolja neki, hogy nem robot.
Techno

Néhány hónapon belül érkezhet az Apple okosszemüvege, de ennek nem mindenki örül

A hírek szerint az Apple már júniusban bemutatja a régóta várt kevert valóság szemüvegét, ám a cégen belül is vannak, akik ezt komoly hibának tartják.
Techno

Mi rejtőzik az univerzum feslett függönye mögött? – Elkészült a terv egy valóban működő féreglyuk létrehozására

A Bristoli Egyetem fizikusa dolgozott ki egy módszert, amely segítségével laborban valóban működő féregjáratot lehetne létrehozni. Ezzel betekinthetnénk az univerzum „színfala” mögé, de bizarr, teljesen új elven működő számítógépeket is építhetnénk.
Techno

Egy Messinél is jobban focizó humanoidot fejlesztenek, hogy 2050-re legyőzze az embereket

ARTEMIS a leggyorsabban futó humanoid, amit eddig építettek és különleges műizomzatának köszönhetően akkor is stabilan áll a lábán, ha eltalálja egy labda.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.