Tudás

Van-e felső határa a technológiai fejlődésnek?

Létezhet egy univerzális korlát a technológiai fejlődésben? Ha létezik, akkor ez talán válasz lehet arra is, hogy miért nem találkoztunk még idegen civilizációval: egyszerűen a fejlett társadalmak megtorpannak a technológiai fejlődés egy fokán, amit sosem lesznek képesek meghaladni – sosem fogják meghódítani tehát a csillagokat. Ahogy mi sem.
Tudás

Így néz ki a legfrissebb tudásunk szerint egy atommag – gluonokkal és kvarkokkal

Eddig nem sikerült összeegyeztetni a magas és az alacsony energiájú modelleket – de egy friss kutatás végre megoldotta ezt a régi problémát.
Űr

Az indítóállásról nézve méginkább mellbevágó, ahogy a hatalmas Super Heavy visszatér

Ahogy arról
korábban írtunk, a SpaceX vasárnap első alkalommal hozta vissza épségben a Starship-rendszer első fokozatát, azaz a Super Heavyt, mégpedig nem is akárhogy: a hatalmas, 70 méter magas gyorsítórakétát az indítóállásra szerelt robotizált karok segítségével kapták el. Űr

A tudományos fantasztikum hozta meg a hírnevét, most a valóságban is küldetés indult az Europához

Ne kíséreljétek meg itt a leszállást - szólt az Űrodisszeia figyelmeztetése a Jupiter jeges holdjával kapcsolatban. Egy NASA küldetés most éppen oda indul, hogy az élet feltételeit kutassa.
Űr

Történelmi tettet hajtott végre a SpaceX: robotkarral kapták el a Starship hordozórakétáját

Elon Musk vállalata a fejlesztés alatt álló Mars-rakéta ötödik tesztjére nem akármilyen célt tűzött ki maga elé, hiszen első alkalommal próbálkoztak meg azzal, hogy a felbocsátás után vissza is hozzák a Super Heavy névre keresztelt hordozórakétát.
Ember

Egy világhírű magyar és német feltalálóban sok közös volt, az örökségük pedig megváltoztathatja a világot

Richter Gedeon és Robert Bosch egymástól távol, de ugyanabban a korban éltek és tizenegy év eltéréssel ugyanazon a napon, szeptember 23-án születtek. A két feltaláló más-más területen tevékenykedett, de munkásságuk hatalmas változást hozott a gyógyszer-, és autóipar terén. Vállalataik, a magyarországi Bosch csoport és a Richter Gedeon Nyrt közösen hívták életre az Innovátorok Napja rendezvényt, amelynek keretében az innováció fontosságáról és idén a Z-generáció jövőformáló szerepéről is szó esett.
Űr

Szenzációs üstököst figyelhetünk esténként szabad szemmel

Túlélte a Nap közelségét az Oort-felhőből érkező üstökös és az elkövetkező napokban alkonyat után láthatjuk az égen, de a telihold megnehezíti a dolgunkat.
Űr

A galaxisunk egy, még a Laniakeánál is hatalmasabb szerkezet része lehet

Úgy tűnik akad egy, a Laniakeánál is gigantikusabb szerkezet, amelynek a Tejút is része.
Techno

"Ez lesz a legnagyobb termék, ami valaha is készült" - mondta Elon Musk a robotaxi bemutatóján, de nem a taxira gondolt

A Tesla We, Robot eseménye az autógyártó leendő önvezető taxijának bemutatásáról szólt, de a cég egy másik futurisztikus produktuma is rivaldafénybe került.
Ember

A NASA agyhullámokat monitorozó módszerével kezdenek tanítani egy magyar iskolában

A neurofeedback története, amit eredetileg pilóták és űrhajósok kiképzésére használtak, hosszú múltra tekint vissza. A technika az idegrendszer önszabályozását segíti elő.
Tudás

A kvantumrendszer, ami képes örökre ellenállni a természet alapelvének, az entrópiának

Az entrópia, tehát a rendezetlenség elkerülhetetlen terjedése univerzális alapelv, de bizonyos körülmények között, bizonyos kvantumrendszerek talán mégis képesek ellenállni neki.
Tudás

Kétmilliárd éves kőzetben találták, és még életben van

Egy 2 milliárd éves sziklaképződményben élő mikrobákat találtak – ezzel ez a legrégebbi ismert élő mikrobiális ökoszisztéma. A felfedezés nem csak pillantás a Föld ősi életébe, de bizonyítja, hogy mennyire elképzelhetetlenül alkalmazkodóképes az élet.
Ember

Végső leszámolás a testi korlátokkal a biohacking, a transzhumanizmus és a fiatalság örök megőrzése révén

Milyen lesz a világ 2077-ben vagy azután? Jönnek a kiborgok, szuperhumánok és gondolatvezérelt eszközök? És mi a helyzet az örök élettel? Az MVM Future Talks idén az emberi test jövőjének témakörét járja körbe.
Techno

A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat

Geoffrey Hinton kísérleti pszichológusként végzett, ám több mint ötven éve foglalkozik a neurális hálózatokkal.
Űr

Megtalálhatja a Hera az emberek által létrehozott űrbeli krátert vagy nem is létezik?

Van kráter a Dimorphos aszteroidán vagy teljesen átalakult a formája, mikor a NASA egy szondát ütköztetett vele? Két év múlva megkaphatjuk a választ a tegnap útnak indult Hera missziónak köszönhetően.
Tudás

Nyolc tudományos érdekesség, amire csak kevesen tudják a helyes választ

Számos dolog van, amiről azt gondoljuk, hogy tudjuk rá a választ - egészen addig, amíg fel nem teszik a kérdést. Az alábbi galériában néhány olyan tudományos érdekességet gyűjtöttünk össze, amit akár alapműveltségnek is nevezhetnénk, a többségükre mégis meglepően nehéz fejből pontos választ adni.
Űr

Visszatérés a tett helyszínére az első sikeres aszteroidaeltérítő misszió folytatásában

A DART misszió során kimozdíttak pályájáról egy aszteroidát. A küldetés azonban még közel sem ért véget. A második felvonásban a szondához magyar szakértők kalibrálják a kamerákat.
Tudás

91 ember halt meg a repülőn, de a 17 éves lány kizuhant és túlélte

Juliane Koepcke 17 évesen zuhant ki egy darabjaira hulló repülőgépből – 3000 métert zuhant, de túlélte, miközben a fedélzeten mindenki más meghalt. A nagyja azonban ezután jött: sérülten túlélni a dzsungelt egyes egyedül.
Techno

Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni

A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Bolygó

Meglett a gamma-sugárzások hiányzó láncszeme, egy újfajta gamma-felvillanás

Villámláskor gammasugár-felvillanások, vagy más néven sötét villámok keletkeznek a Föld légkörében. A NASA most a viharok idején létrejövő gamma-felvillanások új típusát detektálta.
Tudás

Iszonyat hatalmas a világ legöregebb, 123 éves krokodilja

Amikor Henry született, nem, hogy internet és számítógép nem volt, de még penicillin sem.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.