Űr

Talány, hogy mik lehetnek ezek: bolygó-tömegű, csillag nélküli páros-objektumok tucatjait fedezték fel az Orion-ködben

A szakértők szerint talán új csillagászati kategória bevezetésére is szükség lesz ezen objektumok kapcsán, amelyek akkorák, mint a Jupiter, de nincs csillaguk, amely körül keringenének. A rejtélyt csak fokozza, hogy valamiért párokban fordulnak elő.
Techno

A hajszálnál százszor vékonyabb tárgyak mozgását is érzékeli ez a miniatűr radar

A rezgést ráadásul a hajszálnál ezerszer vékonyabb tárgyak esetén is érzékeli – na de mire lesz jó?
Techno

Egy japán város robotfarkassal tartja távol a medvéket

Habár a téli álom előtt a medvék gyakran becsellengtek a településre, hogy élelmet keressenek, mióta beüzemelték a gépesített rémfarkast, egyetlen mackó sem tette be a lábát.
Bolygó

Ha a földigilisztákat országként kezeljük, ők a bolygó negyedik legnagyobb gabonatermelői

A földigiliszták felelősek a globális gabonatermés közel 7%-áért, beleértve a rizst, a búzát és a kukoricát. Az igazi kihívást az jelenti, hogy hatásuk ott lenne a legnagyobb, ahol a legkisebb eséllyel bukkannak fel.
Garázs

Phasa-35: a drón, amely leválthatja a geostacionárius műholdakat

A mindössze 150 kg-os szerkezet akár hónapokig is képes 20 km-es magasságban maradni, amivel a mai geostacionárius műholdak egy alternatíváját jelentheti.
Ember

Tévedtünk a halál kapcsán? – A tudat akár egy óráig is megmaradhat, az átélt halálközeli élmények pedig univerzálisnak tűnnek

Az 567 haldokló beteggel végzett kutatás erős kérdéséket vet fel a halál eddigi tudományos megközelítésével kapcsolatban: mint kiderült, az oxigénmegvonás után nem áll le egyből az agy, sőt a halál beállta után még egy órával is kimutatható egyfajta “kiélesedett öntudat”. Sőt a halálközeli élmény során átélt látomások globálisan egyformák kulturától és etnikumtól független.
Tudás

A nagy hódító iszonyatos végzete – élve temethették el Nagy Sándort

Nagy Sándor a teste a halála után hat nappal sem indult oszlásnak – akkor azt gondolták, hogy azért mert tényleg isten volt. Akadnak tudósok akik szerint ennél prózaibb volt az ok: az uralkodó akkor még élt, és így is temették el.
Tudás

A Nemzetközi Űrállomáson ilyet nem is lehetne, a kínain viszont simán: meggyújtottak egy gyertyát – videó

Mert az ISS-en szigorú szabályok tiltják a tűzgyújtást. A Tiangong űrállomás fedélzetén azonban ezt lazábban veszik, de legalább megnézhetjük, hogyan fest a gyertyaláng mikrogravitációs környezetben.
Űr

Már huszonhat nap alatt elérhetné a Marsot ez a napvitorlás

Persze egy ilyen eszköz csak rendkívül alacsony tömegű rakományt tud szállítani, de nem is ez a lényeg, hanem a gyorsaság. Az ilyen napvitorlásokkal nagyon gyorsan fel lehetne fedezni akár a szomszédos csillagrendszert is – sőt erre már tervek is vannak.
Tudás

Mi rejtőzik a Szahara alatt?

Attól függően, hogy hol keresgélünk, többféle érdekességet is rejt a végtelen homok.
Tudás

A CERN hatalmas kísérlete szerint az antigravitáció nem létezik – legalábbis az antianyag esetében

Végérvényesen kiderült, hogy az antianyag kapcsán sem létezik az antigravitáció, hanem a gravitáció ugyanúgy hat rá, mint a rendes anyagra. Ezek szerint tehát Einsteinnek (megint) igaza volt.
Tudás

Még a robbanás előtt érzékelné a szupernóvákat Kína hatalmas detektora

A most épülő, és jövőre üzemképes JUNO azonban nem csak a csillagokkal teli égboltot vizslatja, de az atomerőművekből kibocsátott neutrínókat is. Mint a hasonló, erőteljes kísérleti eszközök esetében történni szokott, a kutatók “meglepetésszerű” felfedezésekre is számítanak.
Űr

Véletlen lyukat ütött az atmoszférába az amerikai Űrhaderő

A misszió egyébként sikerrel járt: rekordidő alatt, mindössze 27 órán belül sikerült az űrbe juttatni egy műholdat. Csak közben rövid időre keletkezett egy lyuk az ionoszférában.
Bolygó

Ilyen lesz a Földön élni negyedmilliárd év múlva

Lényegében egyetlen szuperkontinens alakul majd ki, ahol nem lesz túl jó móka emlősnek lenni.
Ember

Amikor Nobel-díjat ért, hogy maláriával gyógyították a szifiliszt

Az antibiotikum megjelenése előtt a szifilisz kezelése nem volt egyszerű – jött tehát az ötlet, hogy a malária által kiváltott láz segíthet a betegeknek. Mivel a dolog az esetek egy részében bevált, az eljárás kifejlesztése 1927-ben ért egy Nobelt.
Tudás

Kiderült: ezért változik a római üveg idővel fotonikus kristállyá

A 2000 évig a föld alá temetett római üveg lassanként egy különös kristállyá alakul át, amiben rendkívül furán törik meg a fény – ez a fotonikus kristály, és a kutatók végre rájöttek, hogy miért történik ez a meglepő jelenség.
Techno

New York valódi robotzsarut vet be

A Knightscope K5 biztonsági robot a bevezetési időben Manhattan metró megállóiban járőröz majd.
Űr

A Kerr osztályú fekete lyuk felgyorsíthatja egy új fizika bevezetését

A kutatók rájöttek, hogy az extrém Kerr-fekete lyukak, a fekete lyukak egy egyedülálló osztálya, váratlan jellegzetességeket produkál az eseményhorizont közelében, ami akár egy új fizika bevezetésével is járhat.
Techno

Ez a génmódosított pókselyem hatszor olyan erős, mint a golyóálló kevlár

A pókfonalakat nehéz “termeszteni” szemben mondjuk a selyemhernyók által előállított selyemmel. Génmódosítás után azonban a hernyók nem selymet, hanem “pókselymet” termeltek – ez az anyag pedig hihetetlen mechanikai tulajdonságokkal bír.
Ember

Az eltűnését követően 16 nappal teljesen mumifikáltan találtak rá a bolgár férfira

Egy bulgáriai férfi rejtélyes módon mumifikálódott mindössze 16 nap alatt, ami teljesen ellentétben áll a természetes mumifikációhoz szükséges szokásos feltételekkel. A szakértők sem értik, mi történhetett.
Garázs

Merkava: Izrael legújabb, mesterséges intelligenciával is felvértezett tankja

Az izraeli védelmi erők bemutatták a Merkava alapharckocsi legújabb generációját, amelyben már mesterséges intelligencia is asszisztál. Az első ötödik generációs tankokat már le is szállították.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.