Tudás

Az angol, aki kinyírta a matematikát: Bertrand Russell

Az 1800-as évek végén Gottlob Frege megpróbálta megalapozni a matematikát a szimbolikus logika segítségével. Aztán jött Bertrand Russell, és jól széttrollkodta az egészet. Elmondjuk, hogy lehet ezt könnyen megérteni.
Űr

Lehet, hogy az Univerzum tágulása pusztán illúzió? – Egy új kutatás ezt a lehetőséget veti fel

Az Univerzum leírásának akad több nagy problémája, és ezek mindegyike a Kozmosz tágulásával kapcsolatos – egy új elmélet lényegében ezeket oldja meg azzal, hogy egyszerűen a tágulást illúzióként kezeli.
Garázs

Kiemelték a Titan roncsait, emberi maradványokat is találhattak – videó

A Pelagic Research Services merülő drónjai segítségével a szerencsétlenül járt Titan több nagyobb darabját is kiemelték – emberi maradványra utaló nyomokat is találhattak.
Bolygó

Kiderült, mi okozhatja az óriási "gravitációs lyukat" az Indiai-óceánban

Az Indiai-óceán a harmadik legnagyobb vízfelület bolygónkon, és egy nagy részén alacsonyabb a gravitáció, mint a bolygón átlagosan. Végre kezdjük sejteni, hogy miért – az ok egy ősi tenger “kísértete” lehet.
Garázs

“Egy rakéta és egy utasszállító keveréke” – Egyre többet tudni az európai hiperszonikus repülőről, a Destinus-ról

Gyorsabb, mint a Concorde valaha volt, és környezetbarát alternatívát kínál a repüléshez. A Destinus nagyot álmodik, és a Paris Air Show keretében most rengeteg új információ hangzott el erről a gépről, pontosabban gépcsaládról.
Űr

Lezárult a Galileo Project expedíció: rengeteg szilánkot találtak a feltételezett idegen szondából

A Galileo Project expedíció célja a csillagközi térből érkezett, és a bolygóba csapódott, IM1 jelzésű objektum kézrekerítése, vagy legalábbis a szilánkjainak a megtalálása volt. Az expedíció véget ért, és több apróbb gömböt is találtak, mely ennek a tárgynak a része lehetett.
Techno

Túl három protopengén, immár valóság a "drótnélküli" fénykard

A Hacksmith barkácsolós YouTube csatorna korábban a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült az első “protopenge” kifejlesztésével – ami a fénykard előfutára. Most szintet léptek: íme, a drótnélküli fénykard! (Pontosabban fénylándzsa.)
Ember

Kiirthatók a szilárd rákos daganatok a mesterséges fehérvérsejtekkel

A mesterséges makrofágok nem csak eltüntetik az egyébként nehezen kezelhető szilárd daganatokat, de megtanítják az immunrendszert is arra, hogy felismerje ezeket, és a jövőben idejekorán leszámoljon velük. Mindennek egy rák elleni vakcina kifejlesztésében is fontos szerepe lehet.
Garázs

“Százévesnek nézel ki a végén” – ilyen a világ legfejlettebb gépét, az F–35-öt vezetni

Pilóták számoltak be arról, hogy milyen érzés a világ legfejlettebb repülőjét vezetni. Mint kiderült, fizikailag igen megterhelő, de ettől független az F–35-nek sok szempontból nincs párja.
Ember

Egy skót nőnek szuperképességei vannak, de elmondjuk, mi lehet a gyenge pontja

Fájdalom és félelem nélkül élni, felgyorsult sebgyógyulással? Ilyesmi a képregények lapjaira kívánkozik, de ez a valóság. Feltörekvő szupergonosz-aspiránsoknak azért eláruljuk, hogy mi lehet a különleges képességekkel megáldott nő kriptonitja.
Űr

A csillag, ami éppen gigantikus gyémánttá változik

Találtak egy fehér törpét, ami éppen kihűl és kristályosodási folyamat során gyémánttá változik – először történt ilyen ismert korú csillag esetén.
Techno

Annyira már az Apple sem bízik a Vision Pro sikerében

Az almás cég 1 milliót darabot adott volna el első körben a Vision Pro headsetből – mostanra már “másként gondolja”, és jócskán visszavettek a kezdeti reményeikből.
Tudás

Az idő lényegében egy tárgy fizikai kiterjedéssel, és nem puszta illúzió

Az összeállítási elmélet (assembly theory) egészen máshogy kezeli az időt, mint a hagyományos fizika – vagyis egy olyan alapvető jellemzőként, amely az evolúciós folyamatok során keletkezett objektumokhoz kapcsolódik, és amely így fizikai kiterjedésként mérhető.
Tudás

Oroszország harci delfinekkel védi a szevasztopoli kikötőt az ukrán kommandósoktól

Szevasztopolban delfinekkel védekeznek az ellen, hogy ukrán kommandósok a víz alatt bejussanak a bázisra. Miért? Mert a delfineknél egyetlen ember sem úszik gyorsabban.
Űr

Igen, akad még egy lakható égitest a Naprendszerben – derül ki az úttörő tanulmányból

Legalább még egy ilyen égitest akad – a tanulmányból ugyanis kiderül az is, hogy több más égitest is lakható lehet a Naprendszerben, és jó eséllyel a galaxisban is gyakori lehet az életre alkalmas égitest. Azt nem tudni, hogy lakják is-e ezeket.
Ember

Ivarsejtek nélkül készítettek teljesen mesterséges, emberi embriót

Mindössze őssejtek átprogramozásával sikerült valami olyasmit összehozni, ami emlékeztet az emberi egyedfejlődés legkoraibb szakaszára. Habár az így nyert információk nagyon fontosak lehetnek számos betegség kezelése kapcsán, rengeteg jogi és etikai aggály merül fel, miközben a kapcsolódó törvénykezés jócskán lemaradva kullog a tudomány mögött.
Techno

Ingyenes applikációt fejlesztett a gyerekbetegségek felismerésére a Semmelweis Egyetem

Mit tegyünk hétvégén, amikor a háziorvos nem elérhető? Rohanjunk ügyeletre, hívjunk mentőt, vagy csak túl sokat aggódunk? A Semmelweis Egyetem most ehhez nyújt egy, az OGYÉI által is jóváhagyott applikáció formájában segítséget.
Űr

Pályára állt az első gyár a világűrben

Egyáltalán miért van ilyesmire szükség? Mert sok gyógyszert csak mikrogravitációs környezetben lehet előállítani. A Varda gyára azonban ennél is többet tud.
Űr

Megint csúszhat a Holdraszállás – ezúttal a Starship miatt

Az emberes Holdraszállás 2026-ra csúszhat a NASA aggodalmai szerint.
Garázs

Videón a Szíriusz, az oroszok szupernehéz támadó drónjának a prototípusa

A nyilvánosság először láthatja repülés közben a fejlett, szupernehéz drónt, amelytől azt várják, hogy Oroszországot “drón-nagyhatalommá” tegye.
Tudás

Tényleg volt ilyen: ejtőernyős kommandósok rájuk csatolt mini atombombával

Az ejtőernyős ugrások a különleges egységek mindennapi ügymenetei közé tartoznak – az viszont már kevésbé, mikor mindezt egy lábuk közt fityegő atombombával teszik.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.