A tudomány világának legfontosabb hírei 2020-ban I. rész

2021 / 02 / 10 / Justin Viktor
A tudomány világának legfontosabb hírei 2020-ban I. rész
2020 az évszázadok időskáláján mérve is kiemelkedően nehéz és szomorú évként vonul majd be a történelembe. Ha pedig a tudományos kutatás és az emberiség javát szolgáló új felfedezések oldaláról nézzük, a tavalyi év legnagyobb teljesítménye az orvostudomány és az összes egyéb tudományterület kutatóinak Covid-19 vírus elleni koncentrált küzdelme volt. A hirtelen felgyorsuló kutatás és fejlesztés valószínűleg évekkel hozott előre sok eredményt, ahogy az már csak a nehéz idők esetében lenni szokott. A tudomány egészét tekintve számos nagyszerű, paradigmaváltó áttörés is történt, melyeket több cikkben gyűjtöttünk csokorba.

1. SARS-CoV-2 koronavírus kutatás & vakcinafejlesztés

A Rakétán számtalan cikkben számoltunk be erről az egész emberiséget megmozgató heroikus küzdelemről. A Covid-19 járványról január 21-én írtunk először, ekkor már a világsajtó is élénken foglalkozott a wuhani eseményekkel, melyek jelentőségét és súlyosságát Kína az azóta napvilágra került dokumentumok tanúbizonysága szerint igyekezett bagatellizálni, alacsonyabb számokat közölve a ténylegesnél, de a WHO sem állt a helyzet magaslatán. Idén azonban már épp a WHO nyomozócsoportja kutatja a járvány eredetét Wuhanban, amit eleinte nem is akartak nekik megengedni.

A lassan kibontakozó majd berobbanó pandémiára - ami a világ legfejlettebb országainak egészségügyi rendszereit is sokkolta és sokkolja a mai napig - a járványügyi hatóságok és a nemzeti kormányok is lassan, megkésve reagáltak. A WHO kezdetben kifogásolható, később saját maga által is megváltoztatott álláspontra helyezkedett az olyan egyértelműen hatásos és fontos megelőző, preventív ügyekben is, mint a maszkviselés fontosságának kihangsúlyozása; a járvány terjedésének lassítását szolgáló távolságtartási-, és viselkedési ajánlások megfogalmazása; a megfelelő tájékoztatás a vírus terjedésének módjairól és a terjesztők jellemzőiről, és az olyan koronavírus ellen több helyütt alkalmazott gyógyszerekről, mint a remdesivir.

Mentségükre legyen mondva, hogy a járvány kirobbanásakor még semmiről sem állt rendelkezésre sem elegendő, sem hitelesnek mondható információ, az emberiség sok tekintetben a sötétben tapogatózott.

Bár civilizációnk átesett már számtalan, ennél jóval súlyosabb járványon is, a legutolsó hasonló méretű betegség, a spanyolnátha 100 év távlatában zajlott le, így szervezeti és gyors-reagálású “immunrendszerünk” valószínűleg egyszerűen nem volt már felkészülve arra ami történt.

Mindeközben az orvostársadalom és a kisegítő egészségügyi személyzet a kórházakban és szükségkórházakban küzdöttek a súlyosabb lefolyást mutató betegek életéért, a kutatóorvosok és kapcsolódó tudományterületek kutatói pedig a laboratóriumokban igyekeztek megtalálni a vírus gyengeségeit, és az emberi szervezet hadra fogható erősségeit. Nagy teljesítményű, fejlett, mélytanulási algotritmusokkal dolgozó számítógépeket, mesterséges intelligenciát is bevetettek, hogy mihamarabb megtalálhassák a koronavírus elleni meglévő gyógyszereinket, és kifejlesszék a vakcinát, ami megfelelő immunvédelmet biztosíthat az ember számára. 

A kezdeti módszerek közül sok zsákutcának bizonyult, amire a hidroxi-klorokin szolgálhat példaként. Sok magyar kutató, például Barabási Albert László és csapata is minden mást félretett, hogy kiderítsék mely kezelések működhetnek és melyek nem. Ma legnagyobb részt a gyógyításban és a kutatásokban részt vevőknek, köztük Karikó Katalinnak, a BioNTech alelnökének és részben magyarokból álló kutatócsoportjának köszönhetjük, hogy már látható a hajnal fényének derengése a koronavírus sötét éjszakájában.

A világjárvány előtt az eddig valaha lefolytatott leggyorsabb vakcinafejlesztés, a mumpsz elleni védőanyag kifejlesztése volt. Ez több mint négy évig tartott. A tavaly januárban indult koronavírus vakcina-fejlesztés kevesebb, mint egy évvel később már engedélyezett és tömegesen oltásba került védőanyagokat eredményezett. A Pfizer/BioNTech által kifejlesztett vakcina, a Moderna, és az AstraZeneca-Oxfordi Egyetem oltóanyaga, mind megfelelő klinikai tesztekkel igazolt védelmet nyújt a vírus ellen. Ezeket az oltásokat két nap alatt, számítógépekkel tervezték, és ez a rohamtempó nem lett volna lehetséges az oltástechnika új formája nélkül: a messenger RNS (mRNS) vakcinák nélkül, melyek kifejlesztése és megalkotása a már említett nagy arányú magyar kutatói részvétellel történt. Ezekben az oltásokban, a vírus genetikai szekvenciájának pusztán egy szakaszát használták fel. 

Sajnos a koronavírus kórokozója időközben mutálódott és több új, az eddiginél valószínűleg fertőzőképesebb törzs is gyorsan terjed. Az angliai és a Dél-Afrikai variáns ellen még nem tudjuk, hogy megfelelő védelmet nyújtanak-e a meglévő oltóanyagaink. Ez azért is kérdéses, mivel az új mutációk főképp a vírus tüskefehérjéjét érintették, és a meglévő vakcináink többsége épp azt célozza, annak ellenségként történő felismerésére készíti fel az emberi immunrendszert. Időközben több országban, így Magyarországon is elindult a saját, állami finanszírozású koronavírus elleni vakcinafejlesztés a debreceni Egyetemen, a Nemzeti Népegészségügyi Központtal karöltve.

2. Az MI majdnem hiba nélkül felismerte az emlő és a prosztatarákot

A kutatók tavaly januárban a tették közzé azokat az eredményeket, amelyek szerint a Google DeepMind MI rendszere hat emberi radiológust felülmúlva közel 29 ezer nő röntgenképén azonosította pontosan a rendellenességeket, ahogy arról mi is beszámoltunk. A vizsgálat során az MI rendszer továbbá 5,7 százalékkal csökkentette a hamis pozitív eredmények számát. Júliusban a Pittsburghi Egyetem kutatói egy független tanulmányban megtanítottak egy MI programot arra, hogy a szövetlemezekről felismerje a prosztatarákot. A tesztek során az MI 98 százalékos érzékenységet és 97 százalékos specificitást mutatott a prosztatarák kimutatásában, ami lényegesen magasabb érték volt, mint amit a kutatók vártak. Ez az MI rendszer, a történelemben először, túllépett a rák kimutatásán, nagy pontossággal osztályozta is a daganatokat, megállapította azok méreteit, és a környező szövetekbe történt behatolásuk mértékét is, mely klinikailag fontos jellemzők mind egy tipikus patológiai jelentés részei.

3. Orvosok először használták az emberi testben a CRISPR-Cas9 eszközt

A CRISPR-Cas9 eszközzel történő génszerkesztés egyértelműen az orvoslás jövőbeni fejlődésének egyik kulcsfontosságú eszköze lesz, a 2020 évi kémiai Nobe-díjat meg is kapta érte Emmanuelle Charpentier és Jennifer A. Doudna közösen "genomszerkesztési módszerük kidolgozásáért". Az általuk felfedezett eszköz a genetikai olló, alkalmas az élet kódjának átírásához. Márciusban az Oregoni Egészségügyi és Tudományegyetem orvosai elvégezték az első in vivo CRISPR génszerkesztési eljárást egy vakságot okozó génmutáció kezelésére a BRILLANCE klinikai vizsgálat részeként. 

A vizsgálat résztvevőinek betegségét (Leber-féle veleszületett vakság), egy olyan génmutáció okozta, mely megakadályozza a testet abban, hogy előállítsa azokat a fehérjéket, melyek a fény jelekké történő átalakításához szükségesek. Mivel ennél a betegségnél a génpótló terápia nem opció, a tudósok úgy szerkesztették, illetve törölték a mutációt, hogy két vágást ejtettek annak mindkét oldalán, majd újra összekapcsolták a DNS végeit, hogy a gén megfelelő módon működjön. Az emberi-, egér-, és a majom-szövetekben végzett korábbi tesztek során a tudósok képesek voltak a betegséget okozó mutációval rendelkező sejtek felét kijavítani, ami több mint elegendő volt a látás helyreállításához.

4. A kereskedelmi űrrepülés korának hajnala

Amikor novemberben fellőtték a SpaceX Crew Dragon Resilience űrhajót, sokkal több történt, mint csupán négy űrhajós újabb útja a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Ez az indítás volt az első olyan alkalom, amikor egy kereskedelmi szervezet szállított sikeresen NASA űrhajósokat az űrben keringő csúcstechnológiai laboratóriumba.

A Crew Dragon űrhajó 2020 májusában járt először az űrben két amerikai asztronautával, Robert Behnkennel és Douglas Hurley-vel. Ez volt az első olyan alkalom az amerikai űrhajózás történetében, amikor a NASA egy magáncéggel együttműködve indított űrexpedíciót. Az űrsiklók kivezetése óta eltelt kilenc évben az amerikaiak orosz űrhajókkal utaztak az ISS-re.

A Crew-1 küldetés az első a hat, legénységgel tervezett közös NASA és SpaceX misszió közül, melyek az ügynökség Commercial Crew Programjának részeként valósulhatnak meg. Az első küldetés mindjárt számos történelmi elsőséggel is büszkélkedhetett:

  • Ez volt az első NASA által tanúsított, személyszállítására tervezett kereskedelmi rendszer első repülése, melynek során a rendszer eljutott a fejlesztéstől a rendszeres űrutazásokig
  • Az első négyfős nemzetközi legénység, amely amerikai kereskedelmi űrhajón indult az űrbe
  • Az első olyan alkalom, amikor az ISS űrállomás hosszú időtartamra tervezett expedíciós legénységének létszáma hatról hét főre nőtt, ami növeli a kutatásra rendelkezésre álló személyzeti időt, és
  • Ez volt az első alkalom, hogy az USA Szövetségi Légügyi Hivatala (FDA) engedélyezte egy embert Föld körüli pályára juttató űrrepülőgép kilövését

5. Új, eddig még nem észlelt részecskék a CERN-ből

Eddig még soha nem látott, négy-kvarkos részecskét találtak a CERN-ben, vagyis a Nagy Hadronütköztetőben (LHCb) dolgozó tudósok. Az új részecske az első lehet, egy korábban fel nem fedezett komplett részecske-osztály tagjai közül. Megtalálása segíthet a fizikusoknak jobban megérteni azokat a komplex módszereket, melyekben a kvarkok olyan összetett részecskékké kapcsolódnak össze, mint például az atommagokban található mindenütt jelenlévő protonok és neutronok. 

"A négy kvarkból álló részecskék már önmagukban is egzotikusnak számítanak, és a most felfedezett lehet az első, ami négy azonos típusú nehéz kvarkból áll. Konkrétan két bájos kvarkból (charm) és két bájos antikvarkból" - mondta el Giovanni Passaleva, az LHCb együttműködés vezetője.

A tudomány tavalyi kiemelkedő eredményeit bemutató sorozatunk, holnap reggel újabb cikkel folytatódik.

(Kép: JVA, Getty, Unsplash, NASA, Pixabay)

Ez is érdekelhet:

2019 Szatirikus Energiaipari Díjai a Forbes listáján Az év vége felé mindenki lazít egy kicsit, még a legkomolyabb témák legszakmaibb szakírói is bedobják kicsit a gyeplőt. A lista szatirikus és nem kevésbé tanulságos.

2019 megannyi feketelyuk-észlelést tartogatott, de ez a 6 volt a legizgalmasabb Összeolvadó hármas szupermasszív fekete lyukak, falánk és fénysebességgel pörgő fekete lyukak. A csillagászok idén sem unatkoztak, de mi magunk is csak kapkodtuk a fejünket az újdonságok hallatán.

2019 legizgalmasabb őslénytani leletei A most következő listában számba vesszük az elmúlt esztendőben előkerült legizgalmasabb fosszíliákat, az őslénytan igazi szenzációit.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.